۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱
  • کد خبر: 456319
قیمت فروش نفت عربستان به آسیا کاهش می‌یابد

معامله‌گران از برنامه عربستان برای کاهش قیمت فروش محموله‌های نفت به مشتریان آسیایی برای تحویل در ماه ژوئن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، معامله‌گران اعلام کردند از آنجا که قرنطینه‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کاهش تقاضا در چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان را در پی داشته است، احتمال دارد عربستان قیمت‌های رسمی فروش نفت خام به مقصد آسیا را برای تحویل در ماه ژوئن  پس از افت شاخص‌ها نسبت به رکوردهای ماه گذشته میلادی کاهش دهد.

بازار جهانی نفت خام ماه گذشته میلادی به‌دلیل تحریم‌های غرب علیه روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام و فرآورده‌های نفتی جهان، با نوسان روبه‌رو شد، این شرایط محدودیت عرضه‌ و در پی آن افزایش قیمت‌های موقت و مدت‌دار خاورمیانه به بالاترین حد را در پی داشت.

با این حال، محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر چین سبب کاهش تقاضا شد و این شرایط افت قیمت‌ها را به‌دنبال داشت، همچنین حجم زیادی از محموله‌های نفت خام روسیه که به‌دلیل تحریم‌های اروپا تغییر مقصد داده‌اند همچنان به سمت چین و هند می‌روند، این در حالی است که ژاپن و کره جنوبی در حال آزادسازی ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت هستند و این شرایط سبب کاهش نگرانی‌های عرضه می‌شود. 

با توجه به این تحولات، انتظار می‌رود شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو قیمت رسمی فروش (OSP) نفت خام سبک عربی را برای تحویل در ماه ژوئن ۵ تا ۵.۵۰ دلار برای هر بشکه کاهش دهد. یکی از معامله‌گران گفت: کاهش قیمت‌ها به‌دلیل تضعیف حاشیه‌های سود پالایش در چین در پی قرنطینه‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و نبود سهمیه‌بندی صادرات محصولات رخ داده است. این محدودیت مانع ارسال سوخت اضافی از سوی پالایشگاه‌های چینی می‌شود.

عربستان قیمت نفت خود را بر اساس پیشنهاد مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود نسبت به ماه گذشته، بر اساس قیمت فرآورده‌ها تعیین می‌کند.

کد خبر 456319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =