۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
  • کد خبر: 456513
صادرات بی‌وقفه گاز روسیه به اروپا از مسیر اوکراین 

صادرات گاز شرکت دولتی گازپروم روسیه به اروپا از مسیر اوکراین ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گازپروم اعلام کرد در پی درخواست مصرف کنندگان اروپایی، گاز موردنیاز را از خاک اوکراین به اروپا عرضه می‌کند.درخواست‌ها برای هشتم ماه مه (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه) ۹۲ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب بود که نسبت به رقم ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب روز شنبه (۱۷ اردیبهشت‌ماه) کاهش نشان می‌دهد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از کشورهایی که آنها را غیردوست می‌خواند خواسته است با طرحی مبنی بر گشایش حساب در گازپروم بانک باز و با پرداخت هزینه واردات گاز به روبل موافقت کنند.بیشتر خریداران اروپایی گاز روسیه ابتدا طرح پرداخت روبل را رد کردند.

روسیه چندی‌پیش عرضه گاز به لهستان و بلغارستان را به‌دلیل خودداری این کشورها از پاسخگویی به تقاضای این کشور برای پرداخت قیمت گاز به روبل متوقف کرد.این کشورها پیش‌تر قصد داشتند استفاده از گاز روسیه را در سال جاری میلادی متوقف کنند و اعلام کرده بودند می‌توانند با نبود گاز این کشور کنار بیایند، اما این نگرانی وجود دارد که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان که اقتصادی متکی به گاز اروپا دارد، در مراحل بعد با قطعی گاز از سوی مسکو روبه‌رو شوند.

کمیسیون اروپا اعلام کرده است که شرکت‌های اتحادیه اروپا ممکن است بتوانند به تقاضای روسیه برای دریافت پرداخت‌های گاز به روبل بدون نقض تحریم‌ها و در صورت پرداخت به یورو یا دلار و سپس تبدیل به روبل عمل کنند.مسئولان کاخ کرملین به خریداران اروپایی هشدار داده‌اند که در صورت پرداخت نکردن قیمت گاز وارداتی روسیه به روبل با قطع عرضه روبه‌رو می‌شوند.

وزیران انرژی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبه هفته گذشته (۱۲ اردیبهشت‌ماه) به‌منظور آماده کردن پاسخی جمعی و واحد به درخواست مسکو مبنی بر پرداخت قیمت گاز روسیه به روبل نشست اضطراری برگزار کردند.

کد خبر 456513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =