شتاب‌بخشی در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن/ عمل به تعهدهای مسئولیت اجتماعی در مناطق نفت‌خیز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت شتاب‌بخشی در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن تأکید کرد و گفت: نفت افزون بر اجرای پروژه‌های توسعه‌ای، به همه تعهدهای خود در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی مناطق نفت‌خیز عمل می‌کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر صبح امروز (۲۹ اردیبهشت‌ماه) در نشست بررسی مشکلات شهر مسجدسلیمان که با حضور رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس در محل دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد، با تأکید بر شتاب‌بخشی به اجرای پروژه‌های EPD و EPC، در قالب طرح توسعه ۲۸ مخزن، اظهار کرد: ارزش سرمایه‌گذاری که برای توسعه پنج مخزن کبود، بالارود، لالی آسماری، لالی بنگستان و زیلایی که در حوزه فعالیت شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان است، حدود ۵ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن انجام شده است.

وی افزود: در نشست‌هایی که با مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برگزار شد، موانع و مشکلات پیش‌روی پیمانکاران در حوزه‌های مختلف از جمله تأمین کالا و پرداختی‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. امیدواریم با مرتفع شدن موانع شاهد شتاب در اجرای پروژه‌های EPD و EPC باشیم.

اجرایی شدن فاز دوم میدان مسجدسلیمان

معاون وزیر نفت با اشاره به توافق‌نامه امضاشده با بنیاد مستضعفان و شرکت انرژی گستر به‌منظور مرحله دوم طرح توسعه میدان نفتی مسجدسلیمان به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار، گفت: هم‌اکنون مطالعات این طرح توسعه‌ای و تهیه نقشه آن در حال انجام است، حفر ۱۵ حلقه چاه، بازسازی و نوسازی برخی تأسیسات و انجام لرزه‌نگاری سه‌بعدی از ویژگی‌های این طرح است.

به گفته خجسته‌مهر، مرحله دوم طرح توسعه میدان مسجدسلیمان از جمله طرح‌هایی است که ظرفیت‌های جدیدی از نوع مسئولیت‌های اجتماعی و آبادانی را به همراه دارد و از جمله طرح‌های اولویت‌دار و جدی نفت به‌شمار می‌رود.

وی اظهار امیدواری کرد که طرح توسعه‌ای مسجدسلیمان حداکثر تا پایان امسال وارد فاز اجرایی شود. با اجرای این پروژه، ضمن نگهداشت توان تولید کنونی، بخشی از میدان موسوم به یال شمالی که از گذشته تاکنون توسعه نیافته است، توسعه می‌یابد.

بیمارستان نفت در مسجدسلیمان

معاون وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران تخصیص ۷۰۰ میلیون یورو اعتبار را برای بازسازی و نوسازی تأسیسات پیش‌بینی کرده است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این اعتبار به مناطق نفت‌خیز جنوب تعلق می‌گیرد که با برنامه‌ریزی مدیرعامل این شرکت بی‌شک اجرای پروژه‌های مرتبط با میدان مسجدسلیمان و نوسازی تأسیسات قدیمی شتاب می‌گیرد.

خجسته‌مهر توضیح داد: بازسازی و نوسازی تنها به معنای تغییر تأسیسات نیست بلکه به‌منظور کاهش آلایندگی‌هایی است که به‌دلیل قدیمی ‌بودن این تأسیسات وجود دارد از این رو در کنار بازسازی و نوسازی رسیدگی به مباحث زیست محیطی نیز مطرح است.

وی با بیان اینکه هیچ مشکلی برای تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل بیمارستان مسجدسلیمان وجود ندارد، اظهار کرد: مصوبه هیئت مدیره دریافت شده و مطالعات نیز از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: برای تکمیل بیمارستان مسجدسلیمان هر منبعی لازم باشد تخصیص می‌دهیم کما اینکه بخشی نیز تخصیص داده شده است. در ضمن با توجه به پیشرفت کار و مطالعات انجام شده به نظر می‌رسد بتوانیم از مهرماه امسال فعالیت‌های اجرایی را آغاز کنیم.

عمل به تمامی تعهدات

خجسته‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی ایران به تمامی تعهدات خود از جمله تعهدهای مربوط به سفر رئیس‌جمهوری، تعهدهای حوزه مسکن و مسئولیت‌های اجتماعی عمل می‌کند، اظهار کرد: شرکت نفت مکلف به تأمین منابع مالی این تعهدات است، ضمن اینکه درخواست می‌شود که پروژه‌ها و ریزپروژه‌های مرتبط به این تعهدها شتاب گیرند.

وی با تأکید بر این موضوع که سهم اشتغال بومی نباید نادیده گرفته شود، اظهار کرد: در زمان اجرای پروژه‌ها حداکثر اشتغال در هر استانی باید متعلق به بومی‌های منطقه باشد مگر در مواردی که مشاغل تخصصی است تنها در این صورت به‌کارگیری نیروهای غیربومی قابل درک و بی‌اشکال است.

معاون وزیر نفت افزود: نه‌تنها در اشتغال باید از نیروهای بومی منطقه استفاده کرد بلکه هر جا نیاز به خدمت، تجارت، فعالیت‌های عمرانی و ... هم بود باید استفاده از این نیروهای انسانی در اولویت باشد؛ حتی لازم است که این موارد در قراردادهایی که با پیمانکاران امضا می‌شود لحاظ شود و عدول از آن با اعمال جریمه برای پیمانکاران همراه باشد.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز، رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس، مدیران ارشد نفت و مدیران ارشد وزارت نیرو و نفت امروز با حضور در استان خوزستان مشکلات و مسائل شهرهای مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا را بررسی کردند.

کد خبر 457191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =