شانگهای، دلار، سفرهای تابستانه و روسیه عوامل مؤثر بر بازار نفت

کاهش ارزش دلار، کمبود عرضه و افزایش تقاضا برای سوخت در آمریکا، قیمت نفت برنت را به مرز ۱۱۴ دلار در هر بشکه رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، قیمت نفت در بازارهای جهانی بعد از افت ارزش دلار، افزایش تقاضا برای سوخت در آمریکا و اعلام آمادگی شانگهای برای بازگشایی بازارها پس از دو ماه قرنطینه به‌دلیل شیوع کرونا افزایش یافت.

بر این اساس معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی شاخص نفت آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با یک دلار و ۲۷ سنت افزایش به ۱۱۱ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه رسید؛ همچنین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال نیز با یک دلار و ۴۰ سنت افزایش در مرز ۱۱۴ دلار یعنی ۱۱۳ دلار و ۹۵ سنت برای هر بشکه قرار گرفت.

 استفان اینس، تحلیلگر مؤسسه مدیریت دارایی SPI با اشاره به تقویت بهای نفت در بازارهای جهانی گفت: با توجه به نزدیک شدن فصل سفرهای جاده‌ای در آمریکا و افزایش بهای نفت، بازار بنزین آمریکا همچنان با کمبود عرضه مواجه است. پالایشگاه‌ها برای رفع عطش بی‌پایان رانندگان آمریکایی برای سوخت، تحت فشار هستند.

از گذشته فصل سفر در آمریکا از تعطیلات روز یادبود پایان ماه «مه» آغاز می‌شود و در روز کارگر در ماه سپتامبر به پایان می‌رسد.

بر اساس اعلام تحلیلگران، با وجود نگرانی‌ها از بالا رفتن قیمت سوخت که به‌طور معمول منجر به کاهش تقاضا می‌شود، اطلاعات نرم‌افزارهای مسیریابی از جمله «تام‌تام» و «گوگل» حاکی از آن است که در هفته‌های اخیر سفرهای جاده‌ای در مناطقی از جهان همچون ایالات متحده، افزایش داشته است.

روز دوشنبه همچنین کاهش ارزش دلار منجر به تقویت بهای نفت در معاملات بازارهای جهانی شد، چراکه این اتفاق بهای نفت را برای دارندگان سایر ارزهای جهانی پایین‌تر می‌آورد.

اگرچه شانگهای اعلام کرده از یکم ماه ژوئن (۱۱ خردادماه) قصد دارد بازارهایش را بازگشایی کند، اما نگرانی‌ها از شکست تلاش شانگهای برای مهار کرونا، منجر به محدود شدن افزایش بهای نفت شد.

قرنطینه در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام، تولید صنعتی و غول ساخت‌وساز منجر به سرکوب خروجی صنعت، ساخت‌وساز، همچنین محرک اقدام‌هایی برای حمایت از اقتصاد شد؛ از جمله آنکه جمعه گذشته نرخ بهره بیشتر از حد انتظار کاهش یافت.

به گفته تحلیلگر  ANZ، تأثیر قرنطینه در چین بر تقاضا، زودگذر خواهد بود، چراکه تقاضا در سایر نقاط جهان رو به فزونی است، بر همین اساس با اقدام‌های محرکی که برداشته شده است، انتظار افزایش فعالیت‌های صنعتی را داریم، اگرچه ناتوانی اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافقی به‌منظور ممنوعیت واردات نفت روسیه به‌دلیل تهاجم به اوکراین که از سوی مسکو عملیات ویژه نام‌گذاری شده است، منجر به توقف رشد بیشتر بهای نفت تا حد انتظارها شده است.

کد خبر 457359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =