تصویب ۳ طرح راهبردی شرکت ملی نفت ایران در شورای اقتصاد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با مساعدت وزیر نفت و پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های این شرکت، سه طرح راهبردی به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر با اشاره به اینکه نخستین طرح تصویب‌شده در نشست چهارشنبه (هشتم تیرماه) شورای اقتصاد، طرح فاز نخست توسعه میدان چنگوله به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار است، اظهار کرد: قرار است حفاری ۶ حلقه چاه توصیفی - تولیدی و دو حلقه چاه تعمیری - تولیدی در این میدان انجام شود.

وی افزود: یک خط لوله ۱۲۰ کیلومتری تا واحد بهره‌برداری دهلران، همچنین یک خط لوله ۳۰ کیلومتری برای انتقال گاز این میدان به میدان آذر احداث خواهد شد. هدف از اجرای طرح توسعه میدان چنگوله رسیدن به سقف تولید ۱۵ هزاربشکه در روز است.

معاون وزیر نفت بیان کرد: سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای احیای چاه‌های کم‌بازده دومین مصوبه شورای اقتصاد است. در این طرح پیش‌بینی شده است که شرکت‌های دانش‌بنیان با پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت قرارداد امضا کنند.

خجسته‌مهر ادامه داد: مهم‌ترین طرحی که در نشست شورای اقتصاد تصویب شد، طرح توسعه ۱۲ میدان از میدان‌های گازی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و فاز دوم پالایشگاه فراشبند است که هم زمان با توسعه فاز ۲ میدان آغار و احداث ایستگاه تقویت فشار سرخون و شانول با سرمایه‌گذاری ۳.۶ میلیارد دلار اجرا خواهد شد.

وی افزود: این ۱۲ میدان روزانه حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز و حدود ۱۰۰ هزار بشکه به تولید میعانات گازی کشور اضافه خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: طرح‌ ضربتی میدان‌های گازی نفت مناطق مرکزی ایران از زمان انعقاد قرارداد در مدت چهار سال اجرا شده و زمان بازپرداخت این طرح نیز هفت ساله خواهد بود.

خجسته‌مهر در پایان گفت: با توجه به نیاز کشور به ‌تولید گاز و تراز نبودن عرضه و تقاضای گاز این طرح جزو طرح‌های راهبردی کشور است که شرکت ملی نفت ایران توانست در شورای اقتصاد تصویب کند.

کد خبر 458826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =