پیشنهاد گازپروم برای دریافت روبل به ازای فروش ال‌ان‌جی

یکی از مدیران بلندپایه شرکت دولتی گازپروم روسیه پیشنهاد داده است طرح دریافت روبل را برای گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) نیز اجرا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری اینترفکس، کریل پولوس، معاون شرکت دولتی گازپروم اعلام کرد که این شرکت پیشنهاد داده است طرح دریافت روبل برای فروش گاز را برای ال‌ان‌جی نیز در نظر بگیرند.

این پیشنهاد پولوس پس از آن مطرح شد که روسیه هفته گذشته در پاسخ به تحریم‌های غرب، کنترل کامل واحد ال‌ان‌جی ساخالین ۲ را در اختیار گرفت.

بر اساس این فرمان که از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه امضا شد، شرکت جدیدی تأسیس می‌شود که همه حقوق و تعهدهای شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین را به‌عهده می‌گیرد.

شرکت شل و دو شرکت تجاری ژاپن یعنی میتسوئی و میتسوبیشی کمتر از ۵۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین را در اختیار دارند.

روسیه با عرضه ۴۰ میلیارد مترمکعب ال‌ان‌جی در سال، حدود ۸ درصد از عرضه ال‌ان‌جی جهان را در اختیار دارد که این مقدار به‌طور عمده از پروژه ساخالین ۲ و پروژه ال‌ان‌جی یامال متعلق به شرکت نوواتک، بزرگ‌ترین واحد تولید ال‌ان‌جی روسیه، تأمین می‌شود.

پوتین ماه مارس اعلام کرد بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز طبیعی جهان کشورهایی را که رفتار غیردوستانه دارند، ملزم می‌کند به ازای خرید گاز صادراتی از طریق خط لوله، روبل پرداخت کنند.

جریان گاز تعدادی از بزرگ‌ترین مشتریان اروپایی شرکت گازپروم پس از خودداری از رعایت قوانین جدید قطع شد.

پولوس با بیان اینکه موضوع ایجاد هماهنگی میان صادرات گاز از طریق خط لوله و صادرات ال‌ان‌جی است، گفت: رقابتی ارزی میان گاز صادراتی از طریق خط لوله که به روبل فروخته می‌شود و ال‌ان‌جی که مالیات آن به دلار است، وجود دارد.

برخلاف فروش گاز از طریق خطوط لوله، بخش اعظم ال‌ان‌جی روسیه در آسیا مصرف می‌شود. در اروپا نیز اسپانیا یکی از خریداران ال‌ان‌جی روسیه به‌شمار می‌رود.

به گزارش شرکت خدمات مالیات دولتی، روسیه سال گذشته ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از صادرات ال‌ان‌جی درآمد داشته که این رقم برای صادرات گاز از طریق خط لوله ۵۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

کد خبر 459169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =