تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه نویدبخش تحول در صنعت نفت ایران

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه می‌تواند تحولات خوبی در صنعت نفت و گاز ایران به‌ویژه میدان‌های مشترک ایجاد کند، گفت: این تفاهم‌نامه نویدبخش تحول در صنعت نفت کشور است.

فریدون عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه به ارزش ۴۰ میلیارد دلار می‌تواند به توسعه صنعت نفت کشور منجر شود، اظهار کرد: باید بپذیریم که امروز صنعت نفت کشور به سرمایه‌گذاری و ورود فناوری‌های جدید نیاز دارد. زمانی که با کمبود سرمایه‌گذاری مواجه باشیم فناوری نیز در این بخش نخواهیم داشت.

وی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته به‌دلیل کاهش فروش نفت، سرمایه‌گذاری در این بخش با مشکل مواجه و سبب شد ورود فناوری در صنعت نفت با کندی انجام شود، اما امضای تفاهم‌نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه می‌تواند تحولات خوبی در صنعت نفت و گاز کشور به‌ویژه میدان‌های مشترک ایجاد کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روس‌ها دارای فناوری‌های خوبی در صنعت نفت و گاز هستند، هرچند ما نیز دانش و فناوری‌هایی داریم که می‌توانیم در اختیار روس‌ها قرار دهیم. در کل امیدواریم این قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها به رشد و توسعه کشور کمک کند و نوید بخش آینده‌ای روشن برای صنعت نفت باشد.

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه سه‌شنبه ( ۲۸ تیرماه) تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار در زمینه توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه امضا کردند. هم‌اکنون نیز ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های مختلف روسی برای سرمایه‌گذاری در حال اجرا است.  

داود رمضانی

کد خبر 459621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =