تفاهم‌نامه شرکت ملی نفت ایران با گازپروم دستاوردی ستودنی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ایران در مجموع بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز دنیا را دارد، اینکه بر اساس مذاکرات اخیر، روسیه در بالادست این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند جزو دستاوردهای ستودنی در تقویت این مزیت نسبی کشور است.

هادی بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، ‌مزیت نسبی جمهوری اسلامی ایران در دنیا نسبت به سایر کشورها را نفت و گاز فراوان دانست و گفت: هر کشوری در صنایع نفت و گاز سرمایه‌گذاری مناسب داشته باشد در کسب ثروت موفق خواهد بود، از این رو بخش‌های خصوصی باید در این حوزه فعالیت کنند و بهتر است بسیاری از شرکت‌ها از حوزه ساخت‌وساز خارج شوند و به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی روی بیاورند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران با گازپروم افزود: روسیه از ارتباط با ایران در حوزه انرژی از دو منظر سود می‌برد. نخست سود مالی روسیه در حوزه انرژی است که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و تولید ایران نیز افزایش می‌یابد و دوم سود منطقه‌ای است که می‌توانند گاز را به‌صورت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) از طریق خلیج فارس و دریای عمان و به‌صورت سوآپ، صادر کنند.

به گزارش شانا، شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه روز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار در زمینه توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه امضا کردند.

کد خبر 459780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =