۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  • کد خبر: 459992
فرصت‌های صادراتی محصولات پلیمری بررسی شد

فرصت‌ها و محدودیت‌های صادرات محصولات پلیمری در دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری بررسی و از صادرکنندگان پویا و شایسته قدردانی شد.

به گزارش شانا به نقل از انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسائلی مانند سهمیه‌بندی‌ها، توسعه و افزایش ظرفیت، افزایش صادرات و ... از مواردی است که امیدواریم این نشست‌ها به حل آنها کمک کند.

وی افزود: هر چقدر مجموعه‌ها پراکنده‌تر و غیرمرتبط و بدون آینده‌نگری باشند، احتمال اینکه بگوییم مشکلات در آینده کاهش می‌یابند، پایین‌تر است. درباره تحولاتی که امروز با آن مواجهیم اگر از فرصت‌های آینده خوب استفاده کنیم می‌توانیم مشکلات کنونی را قابل تحمل کنیم.

مطالبات صنعت و عوامل تأثیرگذار بر تسهیل صادرات صنایع پلیمری

در بخش دیگری از این همایش، سعید ترکمان، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در خصوص مطالبات صنعت و تأثیر آن در حوزه صادرات گفت: مواردی مانند تأمین به‌موقع، کافی و با قیمت مناسب مواد اولیه، تأمین نقدینگی، ایجاد ثبات در تغییرات مداوم نرخ ارز، تسهیل در رفع تعهدات ارزی، شبکه‌سازی با صرافی‌ها، صدور بخشنامه‌های حمایتی در حوزه صادرات، توجه به زنجیره ارزش پلیمری و جلوگیری از صادرات مواد خام، فراهم کردن بازارهای جدید، کاهش هزینه‌های لجستیک، تحریم‌ها و آثار تحریمی و... از جمله مطالبات صنعت پلیمری است که انجمن ملی صنایع پلیمر با همه توان پیگیر این مطالبات است.

بررسی فرصت‌های صادراتی بازار اوراسیا

رضا توفیقی، دبیر علمی دومین همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری و معاون اسبق سازمان توسعه تجارت ایران در پنل همایش در مورد توافقنامه ترجیحی ایران و اوراسیا توضیح داد: این موافقت‌نامه موقت، در راستای تشکیل ترتیبات تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. دوره این توافق، سه سال قابل تمدید در نظر گرفته شده است. 

همچنین توفیقی در بخش دیگری از این همایش با اشاره به فرآیند انتخاب صادرکنندگان پویا گفت: یکی از صنایعی که مزیت نسبی خوبی دارد پلیمر بوده و توصیه ما به‌عنوان برگزارکننده همایش این است که فعالان اقتصادی این حوزه سرمایه‌گذاری خود را گسترش دهند. در سال ۱۳۹۹ در مجموع ٣ میلیارد و ٣٢٠ میلیون دلار صادرات صنعت غیرنفتی ایران بوده و نشان می‌دهد صنعت پلیمر ظرفیت خوبی دارد ٧٣ درصد صادرات غیرنفتی برای این صنعت است. 

در بخش دیگری از این همایش، بهناز کامووسی، رئیس اداره مواد شیمیایی سلولزی دفتر توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران، در سخنرانی خود با تکیه بر بررسی فرصت‌های صادراتی صنایع پلیمری و شناسایی بازارهای صادراتی گفت: بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی ITC، آمار تجارت مواد اولیه پلیمری در پنج سال اخیر نشان می‌دهد میزان صادرات در سال ۱۳۹۶ برابر با ۳ هزار و ۴۵۴ میلیون دلار بوده و این عدد در سال ۱۴۰۰به ۵ هزار و ٢٧۵میلیون دلار رسیده است.

نگاهی به مشکلات پیش روی صادرات در ایران

محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC در سخنرانی خود به مشکلاتی که پیش روی صادرات ایران وجود دارد، پرداخت و گفت: مسائلی مانند برنامه‌ریزی‌های کلان نامناسب اقتصادی که حتی گاهی با صادرات در تضاد است، تحریم‌ها و... سبب می‌شود ایران سهم بسیار ناچیزی از صادرات مصنوعات پلیمری در جهان داشته باشد. از سوی دیگر، شناخت نداشتن ما از مسائل بین‌المللی عامل بسیار مهمی است که مانع صادرات کشور است. هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی ما با نبود شناخت کافی از وضع خارجی و بین‌المللی روبه‌رو هستیم. اشراف و آشنایی با قاعده بازی در صحنه بین‌المللی و پذیرش سیستم جهانی اقتصاد نکته بسیار کلیدی و مهمی است.

همچنین در بخش دیگری از این همایش، محمود استقلال، مشاور صادرات اتاق بازرگانی ایران در سخنرانی خود گفت: در عرصه صادرات ما باید سه تخصص بازاریابی، مذاکره و بازرگانی را توسعه بدهیم. صادرات در اذهان ما با بازرگانی یکی گرفته می‌شود در صورتی که دو عنصر بسیار پراهمیت دیگر (بازاریابی و مذاکره) وجود دارد.

فرصت‌های صادراتی صنعت پلیمر

مسعود جمالی، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران هم در سخنرانی خود دومین همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری درخصوص اهمیت صادرات گفت: بر خلاف بسیاری از باورها، واردات می‌تواند به صادرات خدمت کند. در کشورهای پیشرفته موادخام وارد و مواد با ارزش افزوده بالاتر صادر می‌شود. با وجود این در کشور ما ارزش اقلام وارداتی ۱۲۰۰ دلار و ارزش کالای صادراتی حدود ۴۰۰ دلار بوده است که نشان از واردات محصول نهایی و صادرات مواد خام دارد.

در پایان این همایش از ١٧ صادرکننده پویا و شایسته با اهدای لوح و تندیس قدردانی شد.

کد خبر 459992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =