۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
  • کد خبر: 460172
دبیرکل تازه اوپک کارش را آغاز کرد

هیثم الغیص، امروز یکم اوت ۲۰۲۲ (دهم مردادماه) به‌عنوان بیست‌وچهارمین دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) کارش را آغاز کرد.

به گزارش شانا، اعضای اوپک در نشست ویژه وزارتی این سازمان که سوم ژانویه امسال (۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۰) تنها با دستور کار انتخاب دبیرکل برگزار شد بر سر انتخاب هیثم الغیص به‌عنوان بیست‌وچهارمین دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت به اجماع رسیدند.

هیثم الغیص در شصت‌وپنجمین نشست کمیته فنی اوپک و غیر اوپک (JTC)، چهل‌وسومین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMC) و سی‌ویکمین نشست اوپک و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) که دوم و سوم اوت (۱۱ و ۱۲ مردادماه) برگزار می‌شود، حضور می‌یابد.

هیثم الغیص، نماینده پیشین کویت در هیئت عامل اوپک، مدیر اجرایی چندزبانه صنعت نفت و گاز است که بیش از ۳۰ سال تجربه بین‌المللی دارد. وی در بخش فروش و بازاریابی بین‌المللی نفت و گاز و توسعه تجارت فعالیت کرده و با تصدی سمت‌های کلیدی در کویت، پکن و لندن تجربه منطقه‌ای و بین‌المللی به‌دست آورده است.

الغیص همچنین تجربه هدایت گروه‌های پیشرو بین‌المللی و منطقه‌ای و دانش و تجربه فراوانی در زمینه تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل دارد. وی چند سمت در نهادهای کلیدی اوپک و کمیته‌های میان‌دولتی داشته است.

کویت پیش از انتخاب هیثم الغیص به‌عنوان دبیرکل اوپک در سال‌های ۱۹۶۵ و ۲۰۰۵ میلادی نیز عهده‌دار این پست بوده است. اشرف لطفی در سال ۱۹۶۵ به‌مدت یک سال و  شیخ احمد فهد الاحمد الصباح  در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان دبیرکل به این سازمان خدمت کردند.

محمد سانوسی بارکیندو بیست‌وسومین دبیرکل اوپک کمی پیش از پایان دوران خدمتش و اوایل ماه ژوئیه (تیرماه ۱۴۰۱) درگذشت. وی اواسط سال ۲۰۱۶ این سمت را به‌عهده گرفت و در سال ۲۰۱۹ برای یک دوره سه ساله دیگر انتخاب شد.

کد خبر 460172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =