دولت مردمی با تأسی به امام (ره) سرلوحه کار خود را باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت مردمی با تأسی به امام (ره) سرلوحه کار خود را باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند، گفت: اعتماد مردم به دولت یکی از نعمت‌های خدا و سرمایه بزرگی است که همواره باید پاس داشته شده و روز به روز افزون شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی امروز (سه‌شنبه، یکم شهریورماه) پس از زیارت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی، یاد شهیدان به‌ویژه شهید رجایی و شهید باهنر را گرامی‌داشت و گفت: حضور اعضای دولت در روز نخست هفته دولت در مرقد نورانی امام بزرگوارمان این پیام را دارد که دولت میثاق با امام راحل را میثاق با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها می‌داند.

وی با بیان اینکه امام (ره) عبد صالح خدا بود و دل در گرو خداوند متعال داشت، افزود: تمام وجود امام (ره) صرف خدمت به مردم بود، از این رو عهد و پیمان و میثاق با ایشان، میثاق و عهد با همه خوبی‌ها و ارزش‌هاست. از روح بلند امام (ره) کمک بخواهیم و مدد بجوییم که به اذن پروردگار، روح بلند ایشان و ارواح مطهر شهیدان، دولت را مدد کنند تا بتواند خدمت‌گزار مردم باشد، زیرا خدمت به مردم بهترین زمینه قرب به پروردگار متعال بعد از انجام فرائض است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به این تعبیر امام رضا (ع) که هیچ امری مثل خدمت به مردم زمینه قرب و نزدیکی به خداوند متعال را فراهم نمی‌کند و امروز این زمینه برای ما وجود دارد، اظهار کرد: امروز در این کره خاکی خیلی‌ها مدعی خدمت به مردم هستند. حتی اگر از کسانی که در کشور بیگانه‌ای حضور دارند، سوال شود اینجا چه می‌کنید، می‌گویند آمدیم به مردم خدمت کنیم، اما حقیقت آن است آنچه این مدعیان انجام می‌دهند، یک خدمت منفعت‌گراست.

رئیسی تصریح کرد: این مدعیان برای نفع خودشان خدمت می‌کنند و اگر مورد سوال قرار بگیرند هم می‌گویند که دنبال نفع خودمان هستیم. این یک نگاه ماتریالیستی یا مادی‌گرایانه به خدمت است. می‌گویند هیچ کاری نمی‌کنیم و قدمی برنمی‌داریم، الا اینکه به نفع خودمان، حزب‌مان و جریان‌مان باشد.

وی نوع دیگر خدمت را خدمت از سر نوع‌دوستی دانست که از سر دلسوزی انجام می‌شود دانست و گفت: کسانی که از سر نوع‌دوستی خدمت می‌کنند در عالم بسیارند. این نوع از خدمت نیز برگرفته از نگاه اومانیستی، انسان‌مدارانه و انسان‌محوری است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آن نوع خدمتی که امام (ره) به ما آموختند، خدمت برای خداست، ادامه داد: در این نگاه برای تمام اقدام‌هایی که انجام و گام‌هایی که برداشته می‌شود، نباید نسبت به احدی منت داشت، زیرا این نوع خدمت فقط باید برای خدا انجام شود تا قیمت پیدا کند. این امر مهم، آموخته امام به مردم و دولت‌مردان ایران اسلامی است و امروز به عنوان میثاق با امام(ره) پیمان می‌بندیم که خدمت‌مان برای خدا باشد، زیرا وقتی خدمت برای خدا باشد در هیچ مقطعی احساس خسران به انسان دست نمی‌دهد، بلکه به انسان انگیزه و به خدمت او برکت می‌دهد.

رئیسی با تاکید بر اینکه این نگاه امام (ره) تشریفاتی نبود، افزود: امام (ره) در پرتو خداباوری، مردم را باور داشت و جلب رضای آنها را زمینه قرب پروردگار متعال می‌دانست. بر همین اساس دولت مردمی سرلوحه کار خود را توجه به مردم، باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند و حقیقتاً به میدان دادن و اعتماد کردن به مردم و به‌ویژه جوانان باور وثیق دارد و آن را عمل به سیره امام راحل می‌داند.

وی با اشاره به اینکه امام (ره) در دفاع مقدس به مردم و جوان‌ها اعتماد کردند، تصریح کرد: اعتماد ایشان به مردم و جوانان موجب شد که هم انقلاب به پیروزی برسد و هم انقلاب و نظام اسلامی تثبیت شود، بنابراین باید توجه عملی امام راحل به مردم و جوانان را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

رئیس‌جمهوری نکته مهم دیگر در سیره و آموزه‌های امام (ره) را اجرای عدالت عنوان کرد گفت: دولت مردمی پیمان با امام را برای اجرای این اصل هم بسیار مهم می‌داند. امام (ره) عمیقاً اعتقاد داشتند دین برای اجرا کردن عدالت است، چه در زمان حضور مقدس معصوم (ع) چه در زمانی که معصوم غایب است باید دین و عدالت اجرا شود.

رئیسی این نکته مهم را وجهه تمایز و تفاوت امام راحل و برخی دیگر از دین‌شناسان برشمرد و افزود: تفاوت امام (ره) این بود که معتقد بودند انسان معاصر باید در متن جامعه به دین عمل کند و تلاش حکومت و دولت‌مردان هم بر این اصل استوار باشد که باید و نباید دین را تحقق ببخشند.

وی با بیان اینکه پیمان دوم ما با امام راحل این است که همچون ایشان، دین را نسخه‌ای نجات‌بخش و سعادت‌آفرین برای جامعه بشری می‌دانیم که باید در جامعه اجرایی و عملیاتی شود، اظهار کرد: برخی معتقدند که این امری دست‌نایافتنی است، اما باور ما این است که اگر اینگونه بود ائمه خود را الگو و اسوه جامعه معرفی نکرده و به ما توصیه نمی‌کردند که به آنها اقتدا کنیم. ائمه توکل، ایمان به خدا، صبر، ایستادگی در راه هدف، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را به ما آموختند که اینها اموری دست‌یافتنی هستند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه چهره‌ای مثل حاج قاسم سلیمانی هم در این مسیر حرکت می‌کند و مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، گفت: به همین دلیل است که به تعبیر مقام معظم رهبری شهید سلیمانی یک مکتب محسوب می‌شود. مکتب او در امتداد مکتب عاشورا و در امتداد مکتب امام است، اما خودش می‌شود یک مکتب که باید به روش او نگاه کرد و او را الگو قرار داد.

رئیسی نکته مهم و محوری در این مسئله را اجرای عدالت دانست و افزود: امام در آموخته‌ها و کتاب‌هایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مردم را تاکید و دعوت به این می‌کردند که می‌توان عدالت را اجرا کرد. همچنین به مجلس شورای اسلامی برای وضع قوانین عادلانه، به قضات برای داوری عادلانه و به مجریان برای اجرای عادلانه قوانین تاکیدات جدی داشتند.

وی تصریح کرد: امام راحل همواره تاکید داشتند که این انسان‌های عادل هستند که می‌توانند عدالت را اجرا کنند، از این رو همواره تأکید به گزینش افرادی داشتند که دارای صفات عالی انسانی و به‌ویژه صفت عدالت باشند. اجرای عدالت در جامعه امر بسیار مهمی است و امروز باید همه دولتمردان به تأسی از امام بزرگوارمان و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که بهترین مفسر و مبین خط امام (ره) در جامعه هستند، در این زمینه تلاش کنند.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه امروز اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط رهبری معظم انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خودمان و به مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچک‌ترین تخطی از عدالت بشود، زیرا آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

رئیسی با اظهارامیدواری نسبت به اینکه در هفته دولت توجه به خدا، مردم و توجه به اصل بسیار مهم و نجات‌بخش عدالت مد نظر و مورد توجه و سرلوحه کار همه دولتمردان قرار گیرد، عنوان کرد: اگر در این مسیر گام برداشته شود، تردید نداریم که روح مطهر امام راحل و ارواح مطهر شهیدان مدد خواهند کرد که بتوانیم در این مسیر توفیق پیدا کنیم و این همان چیزی است که رضای حق و اعتماد مردم را افزون می‌کند.

وی اعتماد مردم را سرمایه بزرگی دانست و با بیان اینکه اینجا در کنار مرقد امام (ره) بخاطر اعتماد مردم خداوند متعال را شاکر هستیم، گفت: اعتماد مردم به دولت یکی از نعمت‌های خدا و سرمایه بزرگی است که همواره باید پاس داشته شده و روز به روز افزون شود. شکر این نعمت، خدمت‌گزاری خالصانه به مردم است که سرمایه اجتماعی کشور، نظام و دولت را افزایش می‌دهد و امیدواریم خداوند متعال این سرمایه عظیم را برای ما همواره حفظ کند و ارتقاء ببخشد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در هفته دولت از زحمات و تلاش‌های همه دولتمردان و همکاران خود در دستگاه اجرایی قدردانی می‌کنم، اظهار امیدواری کرد که در این هفته عملکرد دولت برای مردم و نخبگان تبیین شده و مجریان نیز متقابلا از دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات نخبگان و پیشنهادهای صاحبنظران و انتقادهای منتقدان بهره‌مند شوند.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت دیدگاه‌های دیگران به‌ویژه نخبگان را برای خود نعمت می‌داند، افزود: همواره از دیدگاه‌ها و نظرات دیگران استقبال می‌کنیم، زیرا باور داریم دولت مانند یک کشتی در حال حرکت است کنند که اگر معلوم شود نقصی در آن وجود دارد، باید جبران شود تا در ادامه حرکت اخلالی ایجاد نکند.

کد خبر 460961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =