عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌های روسی

معاون اول رئیس‌جمهوری بر عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی روسیه تأکید کرد و گفت: فارغ از مسئله تحریم‌ها، مصلحت اقتصادی دو کشور حکم می‌کند روابط اقتصادی‌شان به بالاترین سطح گسترش یابد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد مخبر عصر روز چهارشنبه (۱۳ مهرماه) در بدو ورود به شهر مسکو به‌منظور شرکت در دومین همایش اقتصادی خزر، با مدیران ۱۵ شرکت بلندپایه روسی در حوزه‌های مختلف انرژی، کشتیرانی، محصولات کشاورزی و... که دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه نیز حضور داشت، نشستی برگزار و ضمن شنیدن گزارش فعالیت‌ها و مراودات آنها با بخش‌های خصوصی و دولتی در ایران، موانع رفع چالش‌های پیش‌روی و گسترش سطح تعاملات را بررسی کرد.

در این نشست که وزیران نفت، اقتصاد، جهاد کشاورزی، قائم مقام بانک مرکزی و معاونین وزرای خارجه، صمت و راه و شهرسازی نیز حضور داشتند، معاون اول رئیس‌جمهوری، عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی روسی را مورد تأکید قرار داد و گفت: فارغ از مسئله تحریم‌ها، مصلحت اقتصادی دو کشور حکم می‌کند که روابط اقتصادیشان به بالاترین سطح گسترش یابد.

مخبر با اشاره به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران خطاب به مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی افزود: موقعیت جغرافیایی ایران به شکلی است که جدای از مرزهای خود، می‌تواند شرکای تجاری را به کشورهای مختلف دیگر نیز متصل سازد و یک شاهراه اقتصادی بین منطقه‌ای بسازد.

وی برخی مسائل اداری و سازوکارهای حقوقی را مانعی برای سرعت بخشی به کارها در هر دو کشور خواند و تأکید کرد: برای توسعه روابط باید فراتر از اقدام‌های روزمره عمل کرد و این امر مهم بدون کار شبانه‌روزی و برنامه عملیاتی دقیق محقق نمی‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری برنامه‌ریزی برای تولیدات مشترک را یکی از زمینه‌های مهم برای توسعه روابط اقتصادی برشمرد و از مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی خواست تا با سفر به ایران و بررسی شرایط از نزدیک، توافق‌های فعلی را هرچه زودتر عملیاتی کنند

در ابتدای این نشست، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه توضیحاتی در خصوص وضع مبادلات تجاری دو کشور ارائه و سپس مدیران ۱۵ شرکت عالی‌رتبه روسیه فعالیت‌های خود را در زمینه توسعه نفت و گاز، فروش محصولات کشاورزی، تأمین قطار، ترانزیت، توسعه بنادر و کشتیرانی در خزر و گسترش خدمات فنی مهندسی و ... تشریح کرده و پیشنهادهایی برای رفع موانع پیش روی ارائه دادند.

در پایان این نشست مقرر شد در محورهای مورد بحث و با توجه به پیشنهادهای ارائه شده، نشست‌هایی جداگانه بین هیئت ایرانی با مسئولان متناظر در کشور روسیه هماهنگ شود تا کارشناسان دو طرف هرچه سریع‌تر برای رفع موانع و نهایی سازی پیشنهادها به جمع‌بندی عملیاتی و اجرایی برسند.

گفتنی است، دومین همایش اقتصادی کشورهای پیرامون خزر در مسکو پایتخت کشور روسیه در حال برگزاری است و معاون اول رئیس‌جمهوری به همراه نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در آن حضور دارند.

کد خبر 462691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =