واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی‌سینا آماده پیش‌راه‌اندازی می‌شود

بازسازی و بهسازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا یکی از پروژهای اساسی این شرکت است که در مراحل پایانی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود در آبان‌ماه امسال‌ عملیات نصب به‌صورت کامل به پایان برسد و به مرحله پیش‌راه‌اندازی وارد شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، محمد رحیمی‌پور، مدیر مالی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در نشست خبری که در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و نهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی در جزیره کیش برگزار شد، با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال‌های اخیر گفت: در آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ سهم «بوعلی» با ارزش ۴۱۴۰ تومان در بازار سرمایه عرضه و اکنون تا پیش از بسته شدن نماد که در پی افزایش سرمایه شرکت انجام شد، ارزش سهم به حدود ۹۵۰۰ تومان رسیده است.

وی با اشاره به افزایش خیره‌کننده سود «بوعلی» در چهار سال گذشته تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷، سود شرکت پتروشیمی بوعلی سینا ۲۲۰ میلیارد تومان بود که با سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده، مقدار سود در سال بعد، یعنی سال ۱۳۹۸ حدود چهار برابر افزایش یافت و در سال ۱۳۹۹ به ۲۱۰۰ میلیارد تومان رسید و با استمرار افزایش تولید و همسو با سند چشم‌انداز چهار ساله شرکت، این سود در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۳۶۵۰ میلیارد تومان رسید و در پایان سال مالی امسال با افزایش تولید و فروش، سود خوبی میان سهامداران تقسیم خواهد شد.

مدیر مالی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا همچنین با ارائه‌ گزارشی از عملکرد این شرکت در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱، از تحقق ۸۰ درصدی پیش بینی سود ۱۴۰۱ تنها در ۶ ماه نخست امسال خبر داد و افزود: در ۶ ماه سال ۱۴۰۱ سود خوبی کسب شده و برآوردها حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد پیش‌بینی سود ۱۴۰۱ پس از حسابرسی در ۶ ماه نخست امسال کسب شود.

رحیمی‌پور در ادامه ضمن تشریح عملکرد ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱، مقدار فروش مجتمع را بیش از ۲۴۰ هزار میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: مقدار فروش مجتمع در این بازه زمانی بیش از ۱۴۰ درصد فروش در ۶ ماه سال ۱۴۰۰ بوده و در این مدت تولید شرکت نیز به ۱۱۶ درصد ظرفیت اسمی رسیده که رکوردی تازه در دوران فعالیت مجتمع به شمار می‌آید.

وی در پایان با ابراز امیدواری از تمدید معافیت مالیاتی شرکت‌های پتروشیمی مستقر در منطقه‌ویژه پتروشیمی ماهشهر، اظهار کرد: فعلاً معافیت‌های مالیاتی پابرجاست و ما به‌دنبال معافیت مالیاتی ۲۰ سال هستیم که اگر موافقت شود به‌مدت ۱۰ سال دیگر از مالیات معاف خواهیم بود.

مطالعات طرح توسعه بوعلی در مراحل پایانی

اردلان صداقت‌زاده، مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا نیز در ادامه با تشریح وضع پروژه‌ پارازایلین گفت: در کنار بهره‌برداری از واحد شیرین‌سازی و مخزن 2001C، بازسازی و بهسازی واحد پارازایلین از پروژهای اساسی پتروشیمی بوعلی سیناست که در مراحل پایانی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود آبان‌ماه امسال‌ عملیات نصب به‌صورت کامل به پایان برسد و به مرحله پیش‌راه‌اندازی وارد شویم.

وی تأثیر راه‌اندازی واحد پارازایلین در سود شرکت را خیره‌کننده دانست و افزود: با محاسباتی که بر اساس نرخ محصولات واحد PX در سال‌های گذشته داشته‌ایم، پیش‌بینی ما این است که با راه‌اندازی واحد، حداقل سالانه ۵۰ میلیون دلار به سود شرکت افزوده شود.

مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا همچنین مطالعات طرح توسعه شرکت را در مراحل پایانی برشمرد و تأکید کرد: در مراحل پایانی مطالعات طرح توسعه‌ پتروشیمی بوعلی سینا قرار داریم و موافقت‌های اولیه طرح نیز دریافت شده که بر اساس خوراک و ظرفیت تولید مجتمع این طرح اجرایی خواهد شد.

صداقت‌زاده خلق ارزش با تکمیل زنجیره‌ بنزن را یکی از برنامه‌های شرکت پتروشیمی بوعلی سینا دانست و افزود: با راه‌اندازی واحد پارازایلین، ظرفیت تولید بنزن در مجتمع نیز افزایش خواهد یافت و در کنار آن برنامه‌هایی نیز برای افزایش تولید بنزن در حال مطالعه داریم که پس از نهایی شدن طرح‌های توسعه، اطلاع‌رسانی آن انجام خواهد شد.

کد خبر 463330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =