بازار نفت از داده‌های مربوط به تقاضای سوخت چین مأیوس شد

یأس و ناامیدی از بهبود تقاضای سوخت چین در پی انتشار داده‌های تجاری ماه سپتامبر این کشور آسیایی قیمت نفت را کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، پس از انتشار با تأخیر داده‌های تجاری چین که نشان می‌داد تقاضا در بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان طی ماه سپتامبر به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از مقابله با شیوع ویروس کرونا با کاهش همراه بوده است، قیمت‌های جهانی نفت خام در روز دوشنبه (دوم آبان‌ماه) کاهش یافت.

قیمت جهانی نفت خام شاخص برنت در ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه به وقت گرینویچ برای تحویل در ماه دسامبر با ۴۰ سنت یا ۰.۴ درصد کاهش به ۹۳ دلار و ۱۰ سنت برای هر بشکه رسید.

 قیمت نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر با ۳۹ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش ۸۴ دلار و ۶۶ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

آمارهای گمرک چین روز دوشنبه نشان داد واردات نفت خام چین در ماه سپتامبر با وجود افزایش نسبت به ماه اوت نسبت به دوره مشابه پارسال ۲ درصد کاهش یافته و به ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است، زیرا پالایشگاه‌های مستقل این کشور تولید خود را در میان حاشیه‌های سود ناچیز و تقاضای ضعیف کاهش داده‌اند. 

تحلیلگران مؤسسه ای‌ان‌زد (ANZ) در این باره در یادداشتی گفتند: روند احیای واردات نفت در ماه سپتامبر کُند شد که با کاهش حاشیه‌های سود بخش پالایش و محدودیت‌های صادرات فرآورده‌های نفتی تشدید شد.

تحلیلگران مؤسسه آی‌ان‌جی در یادداشتی می‌گویند که ابهام درباره سیاست به صفر رساندن کرونا در چین و بحران اموال با وجود رشد فراتر از حد انتظار در تولید ناخالص داخلی که طی سه ماه سوم در این کشور رخ داده است اثربخشی اقدام‌های حامی بهبود قیمت نفت را تضعیف می‌کند.

کد خبر 463383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =