برنامه‌ریزی برای حفر ۳۵ حلقه چاه جدید در میدان گازی پارس جنوبی

حفاری ۳۵ حلقه چاه درون‌میدانی در میدان مشترک پارس جنوبی با هدف افزایش بهره‌وری و نگهداشت تولید گاز، به‌زودی آغاز می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، شبیر نبوی، جانشین رئیس واحد مهندسی بهره‌برداری و عملیات مخازن شرکت نفت و گاز پارس روز پنج‌شنبه (۱۹ آبان‌ماه) در آخرین روز از نخستین کنفرانس ملی افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز به تشریح فعالیت‌های این شرکت پرداخت و گفت: شرکت نفت و گاز پارس با تمرکز بر نگهداشت تولید از ابرمیدان گازی پارس جنوبی، توسعه میدان‌های گازی دیگری از جمله میدان گازی کیش، پارس شمالی، بلال، گلشن و فردوسی، فرزاد A و B و همچنین لایه‌های نفتی پارس جنوبی را بر عهده دارد.

بهره‌برداری از فاز نخست توسعه میدان گازی کیش در سال آینده

وی به توسعه میدان گازی کیش اشاره کرد و افزود: این میدان با ذخیره درجای حداقلی ۵۶ تریلیون فوت مکعب گاز در بخش تحت‌الارضی جزیره کیش و در آب‌های خلیج فارس واقع شده که از جمله میدان‌های گازی بزرگ محسوب می‌شود.

جانشین رئیس واحد مهندسی بهره‌برداری و عملیات مخازن شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه توسعه این میدان از سال ۱۳۸۷ آغاز شده و در سه فاز ادامه می‌یابد، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده فاز نخست توسعه این میدان با ۱۴ حلقه چاه به ظرفیت تولید روزانه ۲۸.۳ میلیون مترمکعب گاز در سال آینده به پایان می‌رسد و تولید اولیه از میدان محقق می‌شود.

انجام مطالعات مهندسی در میدان پارس شمالی

نبوی همچنین از انجام مطالعات مهندسی در میدان گازی پارس شمالی خبر داد و گفت: این میدان با ذخیره ۵۵ تریلیون فوت مکعب در خلیج فارس و در جنوب استان بوشهر واقع شده است.

وی به آخرین اقدام‌های انجام شده در توسعه میدان گازی بلال اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون یک چاه توصیفی در موقعیت دریایی این میدان در حال حفاری است و مقرر است با حفاری ۸ حلقه چاه در آینده (با احتساب چاه حفرشده فعلی)، تولید گاز از این میدان ۱۴.۱ میلیون مترمکعب در روز برسد.

جانشین رئیس واحد مهندسی بهره‌برداری و عملیات مخازن شرکت نفت و گاز پارس، توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی را نیز از جمله اولویت‌های اصلی شرکت ملی نفت ایران برشمرد و افزود: مخزن نفتی پارس جنوبی در سمت قطری از گستردگی به مراتب بیشتری برخوردار است، با این حال در بخش ایرانی قرارداد توسعه لایه‌های نفتی در قالب آی‌پی‌سی امضا شده و در حال پیگیری است.

برداشت تجمعی ۷۵.۵ تریلیون فوت مکعب گاز از پارس جنوبی

نبوی مأموریت اصلی این شرکت را توسعه و تولید از میدان گازی مشترک پارس جنوبی عنوان و اظهار کرد: میزان گاز درجای این میدان در سمت ایران، ۴۱۰ تریلیون فوت مکعب برآورد شده که با گذشت ۲۰ سال از ابتدای تولید گاز از این میدان تا به امروز، ۷۵.۵ تریلیون فوت مکعب گاز برداشت شده است.

به گفته وی، فشار اولیه مخزن گازی پارس جنوبی در لایه‌های کنگان و دالان که در عمق ۳ هزارمتری تحت‌الارض خلیج فارس قرار دارد، در طول ۲۰ سال بهره‌برداری از این میدان از حدود ۵۲۰۰ PSI به ۳۵۰۰ PSI کاهش پیدا کرده است.

حفاری و تکمیل ۳۴۱ حلقه چاه گازی در میدان پارس جنوبی

جانشین رئیس واحد مهندسی بهره‌برداری و عملیات مخازن شرکت نفت و گاز پارس، شمار چاه‌های حفاری و تکمیل شده در این میدان را از مجموع ۳۸ سکوی در حال بهره‌برداری ۳۴۱ حلقه اعلام کرد.

نبوی، ظرفیت تولید روزانه گاز از این میدان را حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز عنوان کرد و گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی ظرفیت برداشت روزانه گاز از این میدان به ۷۳۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

وی مهم‌ترین روش حفظ و نگهداشت تولید گاز از میدان پارس جنوبی را نصب کمپرسورهای فشارافزا عنوان کرد و ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران با اولویت‌بخشی به این مسئله در نظر دارد تا در سال‌های آینده با نصب کمپرسورهای تقویت فشار و بهره‌برداری از دیگر منابع گازی از افت تولید گاز مورد نیاز کشور جلوگیری کند.

جانشین رئیس واحد مهندسی بهره‌برداری و عملیات مخازن شرکت نفت و گاز پارس، همچنین از اخذ مجوز و برنامه‌ریزی برای حفر ۳۵ حلقه چاه درون‌میدانی در سکوهای گازی موجود در راستای افزایش بهره‌وری میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: به‌زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز می‌شود که دو تا سه سال به طول می‌انجامد.

نبوی، اسیدکاری گسترده و مشبک‌کاری اضافی در چاه‌ها را یکی دیگر از اقدام‌های مؤثر در افزایش بهره‌وری تولید گاز به صورت چاه‌محور دانست و تصریح کرد: این اقدام‌ها که از سال‌های گذشته آغاز شده و تا به امروز در حال انجام است، بهره‌وری از چاه‌ها را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد.

کد خبر 464103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =