توسعه زنجیره ارزش سبد محصولات هلدینگ خلیج فارس در ۴ سال

مدیرعامل پترول گفت: پیش‌بینی می‌شود در برنامه‌ای ۳ تا ۴ ساله سبد محصولات هلدینگ خلیج فارس به سمت زنجیره پایین‌دست حرکت کند و به شکل کنونی صادر نشود.

به گزارش شانا به نقل از پترول، گروه سرمایه‌گذاری و توسعه‌ صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج‌فارس (پترول) و شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران روز شنبه (۲۱ آبان‌ماه) تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور تقویت همکاری‌ها در مسیر توسعه صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش پتروشیمی با حضور مدیران عامل دو مجموعه امضا کردند.

رشید قانعی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه‌ صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج‌فارس در آیین امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: یکی از اهداف هلدینگ خلیج فارس در دوره مدیریت جدید توسعه صنایع تکمیلی در حوزه پایین‌دست صنعت پتروشیمی است و این مهم به روش‌های مختلف و در سلسله نشست‌هایی در این خصوص دنبال می‌شود. امضای این تفاهم‌نامه نیز با این هدف تعریف می‌شود.

وی با اشاره به بررسی راه‌اندازی شهرک‌های پتروشیمیایی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در هفته گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری عنوان کرد: هلدینگ خلیج فارس تمرکز خود را بر توسعه پارک‌های پتروشیمیایی در نوار ساحلی جنوب کشور قرار داده و ما نیز در مجموعه پترول به‌دنبال تعیین راهکارهای مدیریت تأمین مالی این طرح هستیم.

دستیار مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در توسعه صنایع دانش‌بنیان و پایین‌دستی در ادامه بیان کرد: دغدغه ما این است که از صنایع فعال و بزرگ کشور چه در صنایع تکمیلی و چه در صنایع پایین‌دستی مواد شیمیایی مانند داروسازی کمک بگیریم. به همین منظور، علاقه‌مند هستیم از دانش صنایع شیمیایی در این پارک‌ها استفاده کنیم، ضمن آنکه خوراک مصرفی بسیاری از صنایع موجود است و در واقع می‌توان سرمایه‌گذاری مشترکی در این زمینه داشت.

قانعی با اشاره به اینکه پترول به‌دنبال ایجاد ارزش افزوده، درآمدزایی برای سهامداران و ارزآوری برای مجموعه هلدینگ خلیج فارس و اقتصاد کشور است، عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است که در برنامه‌ای سه تا چهار ساله سبد محصولات هلدینگ خلیج فارس به سمت زنجیره پایین دست حرکت کند و به این شکل کنونی صادر نشود. حداقل در صنایع تکمیلی، محصولات در زنجیره ارزش کامل شوند و ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشند.

وی با بیان اینکه منفعت این تفاهم‌نامه میان دو مجموعه افزایش سود برای سهامداران و ارزآوری بیشتر برای اقتصاد کشور خواهد بود، گفت: در همین حال، یکی از اهدافی که در دهه‌های اخیر کشور به‌دنبال آن بوده، یعنی ایجاد ارزش افزوده در صنایع تکمیلی پتروشیمی به نتیجه خواهد رسید. امیداوریم در قالب این تفاهم‌نامه در پارک‌های پایین‌دستی پترول و هلدینگ خلیج فارس از ظرفیت صنایع شیمیایی استفاده بهینه را ببریم.

سعید زرندی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران نیز در ادامه این آیین با اشاره به اهمیت تولیدات پیشرفته عنوان کرد: بر مبنای شاخص رقابت‌پذیری شرکت‌های بزرگ دنیا، به نظر می‌رسد که نیاز است کشور ما در این زمینه برنامه‌ریزی و حرکت جدی‌تری داشته باشد، چراکه این ظرفیت وجود دارد و می‌توان از بسیاری از کشورهای جهان جایگاه بهتری داشت.

وی با اشاره به تمرکز صنایع شیمیایی ایران بر بحث تولید محصولات جدید و سرمایه‌گذاری در حوزه افزایش ارزش افزوده اظهار کرد: اعتقاد دارم که باید صنعت پتروشیمیایی و شیمیایی کشور را به سمت پایین‌دست حرکت دهیم و در این مسیر تفاهم‌نامه‌های متعددی در حال پیگیری است.

کد خبر 464133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =