تقویت همکاری‌های بانکی ایران و عراق، پیش‌نیاز گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به وجود زمینه‌های همکاری پرشمار بین ایران و عراق، تقویت همکاری‌های بانکی را پیش‌نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی دانست و خواستار رفع موانع بانکی و مبادلات تجاری میان دو کشور شد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، محمد مخبر روز سه‌شنبه (هشتم آذرماه) در دیدار محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق ضمن تبریک و ابراز خرسندی به‌دلیل استقرار دولت عراق گفت: کمک برای تقویت دولت و پیشرفت ملت عراق از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی و مورد تأکید رئیس‌جمهوری ایران است.

وی روابط تهران و بغداد را صمیمانه و مستحکم توصیف کرد و افزود: برای توسعه و پایداری مناسبات فیمابین لازم است مناسبات اقتصادی دو کشور بیش از پیش تقویت شود که در این زمینه دو کشور می‌توانند با گسترش همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف، روابط تجاری خود را تقویت کنند.

معاون اول ریاست جمهوری امنیت ایران و عراق را جدایی‌ناپذیر ارزیابی و تصریح کرد: نظارت و کنترل دقیق بر مرزها امری مهم و ضروری است و انتظار داریم دولت عراق اجازه ندهد که از خاک این کشور تهدیدی برای امنیت ایران ایجاد شود.

مخبر با اشاره به وجود زمینه‌های همکاری متعدد میان ایران و عراق، تقویت همکاری‌های بانکی را پیش‌نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی دانست و خواستار رفع موانع بانکی و مبادلات تجاری میان دو کشور شد.

وی ادامه داد: ایران از دستاوردها و توانمندی‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف از جمله در حوزه دانش‌بنیان برخوردار است و اگر زمینه فعالیت تجار و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در عراق فراهم شود، می‌توانند کارهای موثری در جهت رفع نیازهای عراق انجام دهند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر لزوم پیگیری مجدانه قضایی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی از سوی دولت عراق، از مردم و دولت این کشور به خاطر پذیرایی و میزبانی مناسب از زوار ایران در ایام اربعین حسینی قدردانی کرد.

مخبر با اشاره به روابط نزدیک و مستحکم تهران - بغداد گفت: امنیت، اقتدار، ثبات، تمامیت ارضی و نقش منطقه‌ای و بین‌المللی عراق از اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و امیدوارم شاهد پیشرفت دولت و ملت این کشور باشیم.

نشست‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور به‌زودی از سر گرفته می‌شود

نخست‌وزیر عراق نیز سفر به تهران را برای تقویت روابط مهم و  راهبردی دو کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد: دیدارها و مذاکرات در این سفر به تحقق چشم‌انداز همکاری‌های دو طرف و عملیاتی کردن برنامه‌ها و توافق‌های دوجانبه منجر شود.

وی بر اهمیت تقویت همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف انرژی، صنعت و کشاورزی تأکید کرد و خواستار ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور و استفاده از تجربه‌ها و دستاوردهای صنعتی ایران شد.

نخست‌وزیر عراق امنیت دو کشور را موضوعی واحد و جداییناپذیر دانست و بر ضرورت افزایش هماهنگی‌ها در سطوح عالی و دیدارهای میدانی و رفع مسائل و مشکلات امنیتی تأکید کرد و گفت: رویکرد جدی دولت عراق این است که از امنیت جمهوری اسلامی ایران صیانت شود و اجازه ندهد از خاک این کشور برای هدف قرار دادن ایران از سوی برخی طرف‌ها استفاده شود.

السودانی با تأکید بر اینکه مردم عراق هیچ‌گاه شهدای پیروزی یعنی شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی و جنایتی را که علیه آنها رخ داد فراموش نخواهند کرد، اظهار کرد: دولت عراق شهادت آنها را به شکل قضایی با جدیت پیگیری خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به توافق‌های صورت گرفته گفت: قرار شد نشست‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور به‌زودی ازسر گرفته شود و امیدوارم این کمیسیون به کمیسیون عالی بین دو کشور ارتقا یابد و همه مسائل مورد علاقه را بررسی و پیگیری کند.

کد خبر 465269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =