پارک تخصصی کودهای شیمیایی و صنایع‌ وابسته در منطقه آزاد چابهار احداث می‌شود

پارک تخصصی کودهای شیمیایی و صنایع‌ وابسته به آن با ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن محصول و سرمایه‌گذاری ۴۲۰ میلیون دلاری در منطقه آزاد چابهار احداث می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، نشست هماهنگی برای احداث پارک تخصصی کودهای شیمیایی و صنایع‌ وابسته به آن در منطقه آزاد چابهار روز دوشنبه (۲۱ آذرماه) به میزبانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.

در این نشست مقرر شد ۶۰۰ هکتار زمین در ضلع شرقی شهرک صنعتی نگین مکران به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس اختصاص یابد. این زمین به‌منظور استفاده بهینه و واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی در آینده به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس واگذار می‌شود.

اشتغال‌زایی ۲۰ هزار نفر

هدف از احداث پارک تخصصی کشاورزی، جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات پالایشی، شیمیایی و پتروشیمیایی، پرهیز از ایجاد چالش برای تداوم تولید نفت و گاز، استفاده بهینه از کودهای شیمیایی برای پیشگیری از آسیب‌های زیست محیطی، مدیریت مصرف آب و افزایش بهره‌وری تولید محصولات کشاورزی و توسعه بازارهای صادراتی است.

در این نشست اعلام شد که مقدار تولید کود شیمیایی در این پارک ۷۰۰ هزار تن خواهد بود و برای احداث آن ۴۲۰ میلیون دلار هزینه خواهد شد. این پروژه به‌مدت سه سال و در سه فاز اجرا می‌شود.

هلدینگ خلیج فارس پیشران توسعه در چابهار و مناطق محروم

حسین دهقان، دبیر ستاد توسعه سواحل مکران در این نشست با اشاره به اهمیت جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در اقتصاد کشور گفت: انتظار می‌رود این هلدینگ که یک مجموعه دانشی، صنعتی، علمی و دارای سرمایه است، پیشران توسعه در چابهار و دیگر مناطق محروم باشد.

وی افزود: در سریع‌ترین زمان ممکن، زمین مورد نیاز برای احداث پارک تخصصی کودهای شیمیایی و صنایع وابسته به آن در اختیار هلدینگ خلیج فارس قرار گیرد.

تا دوسال آینده شاهد رونق و آبادانی چابهار خواهیم بود

عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز در این نشست با اشاره به اهتمام جدی این مجموعه برای محرومیت‌زدایی و رونق تولید و اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم اظهار کرد: به‌رغم آماده بودن زمینه‌ها در عسلویه و بوشهر، پیرو تأکید مقام معظم رهبری بر توسعه چابهار و سواحل مکران و وجود ظرفیت‌ها و نیازهای استان و کشورهای همسایه، عزممان را برای ایجاد طرح‌های مولد و اشتغال‌زا و آبادانی این منطقه جزم کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در صورت آماده بودن زیرساخت‌ها و تحویل زمین، به‌زودی عملیات احداث پارک تخصصی کودهای شیمیایی در چابهار آغاز می‌شود، تصریح کرد: با اجرای این طرح تا دوسال آینده چهره این منطقه دگرگون می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه حضور این شرکت به‌عنوان ارزشمندترین شرکت بورسی کشور، سبب ایجاد انگیزه برای حضور دیگر بخش‌ها و سرمایه‌گذاران می‌شود، گفت: در پارک تخصصی اولویت با کودهای کشاورزی است، اما دیگر بخش‌ها و صنایع هم می‌توانند در این منطقه ایجاد شوند و فعالیت داشته باشند.

کد خبر 465905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =