جایگاه ساختاری امور بانوان در برنامه هفتم توسعه ارتقا می‌یابد

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاه ساختاری امور زنان در اداره‌های دولتی و وزارتخانه‌ها باید ارتقا یابد و در این زمینه ستاد ملی زن و خانواده گام‌هایی را با توجه به نگاه مثبت دولت سیزدهم در زمینه تعالی بانوان و خانواده برداشته است.

فاطمه قاسم پور در حاشیه نخستین کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار و در بازدید از غرفه وزارت نفت، در گفت‌وگو با خبرنگار شانا ‌با اشاره به حضور پررنگ بانوان درعرصه‌های تأثیرگذار ادوار مختلف انقلاب اسلامی و تأثیر مثبت فعالیت‌های آنان در زمینه پیشرفت‌های راهبردی کشور اظهار کرد: بانوان متخصص ایرانی هم در عرصه طراحی، هم اجرا نوآوری‌هایی داشته‌اند که در بحث خنثی‌سازی تحریم‌های صنعت نفت کشور نقشی بسزا دارد.

وی افزود: نوآوری‌های ارائه‌شده در این نمایشگاه اعم از محصولات فناورانه و پژوهشی مانند سیستم تنظیم گازهای مشعل، همچنین دستگاه فلوکامپیوتر نمونه بارزی برای باور به وجود ظرفیت قابل‌توجه برای بی‌نیاز ساختن کشور از محصولات مشابه خارجی مورد استفاده در عرصه‌های صنعتی و غیرصنعتی کشور است. در شرایطی که ورود امکانات و تجهیزات به کشور با محدودیت مواجه است، می‌توان با اتکا به متخصصان توانمند داخلی و بومی‌سازی پژوهش‌محور این تکنولوژی‌ها، در احیای صنایع به‌ویژه صنعت نفت گام‌های راهبردی بسیاری برداشت.

رئیس فراکسیون زنان گفت: به‌طور کلی مجلس به مسئله دانش‌بنیان و محصولات بومی دانش‌بنیان نگاه ویژه‌ای دارد و با توجه به نام‌گذاری امسال با عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» ازسوی مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر اشتغال‌زایی دانش‌بنیان، مجلس هم با توجه به منطق اقتصادی کشور نگاهی ویژه به حمایت از این زمینه داشته است و طرح‌های حمایتی ویژه‌ای را در حال طراحی دارد.

قاسم‌پور با اشاره به اینکه برای اقتصاد درون‌زا باید به سمت دانش ‌ثروت‌آفرین حرکت کنیم و حوزه دانش‌بنیان بالقوه و بالفعل ظرفیت زیادی در خود دارد، بیان کرد: با توجه به رویکردی متفاوتی که انقلاب اسلامی ایران در حوزه آموزش و تعالی بانوان ایرانی در ادوار مختلف چنددهه اخیر داشته، می‌توان از ورود بانوان به عرصه تحصیلات تکمیلی و فعالیت و حضور آنان در عرصه‌های راهبردی کشور نام برد و ما آثار آن را با دستاوردهای پرشمار این عزیزان در حوزه دانش‌بنیان ‌صنعتی و غیرصنعتی سطوح مختلف شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: ما در مجلس حامی این فضا هستیم و به‌طور ویژه از بانوان ایرانی حمایت خواهیم کرد زیرا جایگاه ساختاری امور زنان در اداره‌های دولتی و وزارتخانه‌ها باید ارتقا یابد و در این زمینه ستاد ملی زن و خانواده گام‌هایی را با توجه به نگاه مثبت دولت سیزدهم در زمینه تعالی بانوان و خانواده برداشته است. امیدواریم در برنامه هفتم توسعه این گام‌ها تکمیل شود و نتایج مثبت آن را در مجموعه‌های مختلف کشور شاهد باشیم.

نماینده تهران در مجلس در پایان تصریح کرد: در دیدار گروه‌های مختلف بانوان با مقام معظم رهبری، ایشان به صراحت فرمودند در رده‌های مختلف تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باید از توان بانوان متخصص و متعهد ایرانی استفاده کرد، از این رو لازم است بیش از پیش زمینه حضور بانوان در مناصب تصمیم‌گیر تسهیل شود.

کد خبر 467672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =