۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  • کد خبر: 470113
۶ طرح پترول سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی از بهره‌برداری از ۶ طرح این شرکت در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: این طرح‌ها سهمی مهم در جلوگیری از خام‌فروشی محصولات پتروشیمی دارند و ۵۰۰ میلیون دلار به ارزآوری کشور کمک می‌کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، رشید قانعی در نشستی خبری با بیان اینکه سالانه ۱۴ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی در کشور انجام می‌شود و این محصولات قابلیت تکمیل زنجیره ارزش را دارد تا ارزش افزوده بالاتری به کشور وارد شود، اظهار کرد: از سال‌های پیش ۶ طرح نیمه‌کاره را در دستور کار داشتیم، بر اساس هدف‌گذاری‌ها، سال آینده این طرح‌ها به بهره‌برداری می‌رسند که سهمی مهم در جلوگیری از خام‌فروشی محصولات پتروشیمی خواهند داشت. 

وی با بیان اینکه دغدغه اصلی در اجرای طرح‌های پتروشیمی ممانعت از خام‌فروشی است، گفت: می‌توان با حفظ سود، از خام‌فروشی نیز جلوگیری کرد که برای این مسئله نیز اقدام‌هایی را انجام داده‌ایم. 

مدیرعامل پترول، تصریح کرد: برای همکاری با صادرکنندگان برتر صنایع تکمیلی پتروشیمی برای تکمیل زنجیره ارزش به بخش صنعت پیشنهادهایی را مطرح کردیم که بر اساس این پیشنهاد، کف عرضه محصولات پتروشیمی در بورس رعایت می‌شود و از محل محصولاتی که صادر می‌شوند، صنایع پایین‌دستی توسعه پیدا می‌کنند. 

قانعی با اشاره به اهمیت تولید بدون کارخانه و ارزش آفرینی آن، گفت: در سالی که گذشت این موضوع را پیگیری کردیم که می‌توانست برای کشور ارزش افزوده ایجاد کند اما متاسفانه وزارت صمت همکاری لازم را نداشت. امیدواریم در سال آینده شاهد چنین همکاری‌هایی باشیم. 

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد محصولات پتروشیمی صادر می‌شود، تأکید کرد: این در حالی است که در مواردی تا ۷۰ درصد ظرفیت صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور خالی است و می‌توان بخشی از محصولات نیمه‌خام پتروشیمی را به جای صادرات به سمت صنایع پایین‌دستی برد. با این کار افزون بر ایجاد اشتغال، ارزآوری در کشور بیشتر خواهد شد. 

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی افزود: ۶ طرحی که در دستور کار داریم ۵۰۰ میلیون دلار به ارزآوری کشور کمک می‌کند و در حوزه جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش نیز نقش قابل توجهی خواهد داشت.

کد خبر 470113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =