معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و پتروایران توافق‌نامه همکاری امضا کردند

توافق‌نامه همکاری بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شرکت پتروایران به‌منظور فراهم شدن توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با محوریت صنایع نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر امضا شد.

به گزارش شانا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در آیین امضای این توافق‌نامه با اشاره به تلاش برای رسوخ دانش‌بنیان‌ها در صنعت نفت و عبور این صنعت از مرحله خام‌فروشی اظهار کرد: نفت جزو مزیت‌های ارزنده سرزمینی ماست و اقتصاد بدون نفت، به‌معنای حذف مطلق این نعمت خدادادی از اقتصاد نیست، بلکه حذف خام‌فروشی و رسوخ نوآوری به این صنعت است. نباید اقتصاد ما متکی به نفت خام باشد، وقتی از منابع نفتی برخورداریم و هم دانش و توانمندی را به مدد جوانان دانش‌آموخته برای استفاده نوآورانه از این منبع زیرزمینی در اختیار داریم، بنابراین باید از این ظرفیت برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و خلق ارزش افزوده به‌خوبی بهره ببریم.

وی افزود: مسیر دانش‌بنیانی اقتصاد از صنعت نفت عبور می‌کند، بر همین اساس توافق‌نامه همکاری میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شرکت پتروایران با هدف شکل‌گیری کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان و حضور شرکت‌های نوآور و فناور در صنعت نفت امضا می‌شود که تکمیل زنجیره‌های ارزش در این حوزه، از محورهای اولویت‌دار و مورد حمایت این معاونت است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه این توافق‌نامه‌ها با رویکردی عملیاتی و با هدف شکل‌گیری پروژه‌های بزرگ و فناورانه با مشارکت دانش‌بنیان‌ها در آن صنعت شکل می‌گیرد، ادامه داد: انتظار دارم سال آینده و با به جریان افتادن عملیاتی این توافق‌نامه‌ها، شاهد امضای قراردادهای جدی و اجرایی باشیم.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: اگر این جنس توافق‌نامه‌ها بتوانند خروجی مناسب و ارزش افزوده را به ارمغان بیاورند، دانشجویان و فعالان فناور که ایده‌های نوآورانه دارند نیز انگیزه پیدا خواهند کرد تا ایده‌شان را در مسیر دانش‌بنیان شدن پیش ببرند. سال آینده تا ۱۰ برابر امسال اعتبار مالی و حمایتی را به تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنایع تخصیص خواهیم داد.

حمید ذوالفقاری، سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نیز در این آیین با اشاره به اراده و عزم جدی معاونت علمی برای عملیاتی شدن نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در صنایع مختلف گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تلاش می‌کند تازمینه برای پیوند شرکت‌های دانش‌بنیان به صنایع مختلف برای تکمیل زنجیره ارزش آن صنعت فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه در بسته اول ۱۰۰ میلیون دلار تضمین بازار پیش‌بینی شده است، گفت: پتروایران در حوزه آب‌های ژرف نیز توانمندی‌های خوبی دارد که می‌تواند کمک‌کننده باشد. در این توافق‌نامه تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان و تضمین خرید و سایر موارد پیش‌بینی شده است.

سپهر سپهری، مدیرعامل شرکت توسعه پتروایران نیز در این آیین با بیان اینکه این شرکت با استفاده از ظرفیت‌های موجود خود در مسیر تعریف پروژه‌های دانش‌بنیان گام برمی‌دارد، بیان کرد: این شرکت مزایایی دارد که در پیوند با دانش‌بنیان‌ها می‌تواند به خلق کلان‌پروژه‌های مهمی منجر شود. نقش این شرکت به‌عنوان یکی از مشتریان محصولات و خدمات دانش‌بنیان، تجربه و سابقه طولانی در اجرای پروژه‌های کلان در صنعت نفت و گاز و حضور فعال در بازارهای داخلی و بین‌المللی از جمله ویژگی‌هایی است که با برنامه‌ریزی مناسب به توسعه کلان پروژه‌های فناور می‌انجامد.

وی افزود: صنعت نفت جزو صنایع درآمدزا و اشتغال‌آفرین است، اما این درآمدزایی با اجرای پروژه‌های دارای بازار و مشتری محقق می‌شود. لازم است زمینه ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان به صنایع نفتی و حضور سرمایه‌گذاران به این حوزه فراهم شود، برای تحقق این موضوع به یک هدایت‌کننده نیاز داریم. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری می‌تواند این نقش را به‌خوبی ایفا کند.

بر اساس این توافق‌نامه، اکتشاف، توسعه و بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری در صنایع نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه می‌یابد.

از محورهای اصلی این توافق‌نامه می‌توان به رفع نیازهای صنعتی ارزبر، گلوگاهی و راهبردی پتروایران با تعریف مگاپروژه‌های دانش‌بنیان و کنسرسیوم‌های تخصصی دانش‌بنیان در قالب قراردادهای همکاری به میزان برآوردی تجمعی ۱۰۰ میلیون دلار اشاره کرد.

سرفصل‌های منتخب در این توافق‌نامه طرح توسعه و بهره‌برداری و تأمین آب شرب از منابع آب‌های ژرف (از جمله در استان سیستان و بلوچستان)، طرح احیای چاه‌های غیرفعال و کم‌بازده، طرح‌های دانش‌بنیان توسعه و اکتشاف میدان‌های نفتی و گازی، تضمین خرید و بهره‌برداری از نرم‌افزار یکپارچه گردآوری و پردازش برخط اطلاعات و بهینه‌سازی عملیات حفاری به تعداد یک پکیج کامل، بومی‌سازی، ساخت و تجاری‌سازی مته‌های PDC برای توسعه میدان‌های منصورآباد و بینک، تجاری‌سازی سیال تکمیلی جایگزین سیال کلسیم بروماید برای استفاده در چاه‌های پرفشار از جمله محورهای این توافق‌نامه همکاری است.

کد خبر 470490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =