۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
  • کد خبر: 471970
ترس از تقاضای ضعیف چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت نفت خام در پی نگرانی‌ها درباره احتمال ضعف در تقاضای چین و پیش‌بینی‌ها درباره افزایش نرخ بهره آمریکا کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) بازارهای آسیا در پی افزایش آمارهای اقتصادی ضعیف از چین و انتظارها درباره اثر افزایش نرخ بهره آمریکا بر بازارهای مالی، کاهش یافت.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال تا ساعت ۶ و ۱۵ دقیقه به وقت گرینویچ با ۰.۳ درصد یا ۲۴ سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۷ سنت به ازای هر بشکه رسید.

نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی با ۰.۳ درصد یا ۲۵ سنت کاهش ۷۵ دلار و ۴۱ سنت معامله شد.

هر دو شاخص نفتی در آخرین جلسه معاملاتی بیش از یک دلار کاهش یافتند.

تینا تنگ، تحلیلگر مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتز در این باره گفت: فشار کاهشی بر قیمت نفت نشان می‌دهد بهبود اقتصادی چین چندان امیدوارکننده نیست و چشم‌انداز تقاضا برای مصرف سوخت را مختل می‌کند.

داده‌های رسمی روز یکشنبه (دهم اردیبهشت‌ماه) نشان داد فعالیت‌های تولیدی چین در ماه آوریل به‌طور ناگهانی کاهش یافت که نخستین انقباض از دسامبر ۲۰۲۲ در شاخص مدیران خرید (PMI) مربوط به بخش تولید بود.

انتظار می‌رفت بهبود صنعتی و اقتصادی چین از شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا در سال جاری میلادی باعث افزایش تقاضا شود.

با این حال انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ اردیبهشت‌ماه) تشکیل جلسه می‌دهد، نرخ بهره را ۲۵ واحد پایه دیگر افزایش دهد.

افزایش نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی که با تورم مبارزه می‌کنند، می‌تواند با کند کردن رشد اقتصادی و کاهش تقاضای انرژی بر نفت تأثیر بگذارد.

کد خبر 471970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =