پروژه جمع‌آوری گازهای مازاد تأسیسات دارخوین و غرب کارون اجرایی می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به جمع‌آوری گازهای همراه نفت و مشعل گفت: پروژه جمع‌آوری و انتقال گازهای مازاد تأسیسات دارخوین و غرب کارون اجرایی می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از ایسنا، عبدالله عذاری‌اهوازی با اشاره به اجرایی‌شدن پروژه جمع‌آوری گازهای مازاد تولیدی واحدهای بهره‌برداری و نمک‌زدایی دارخوین و غرب کارون اظهار کرد: این پروژه به‌منظور جمع‌آوری و انتقال این گازها به پالایشگاه گاز هویزه (ان‌جی‌ال  ۳۲۰۰) برای تأمین خوراک این مجتمع اجرایی می‌شود.

وی افزود: تلاش شرکت ملی نفت ایران به منظور گازهای همراه تولید نفت، جمع‌آوری، فرآورش و تبدیل این گازهای مازاد به محصولات با ارزش افزوده بسیار بالاتر است که ضمن خاموشی مشعل تأسیسات و جلوگیری از ایجاد آلایندگی‌های مختلف محیط زیستی، به ایجاد ارزش و ثروت و تأمین خوراک پتروشیمی‌ها و صنایع پایین‌دست کمک می‌کند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان بیان کرد: تحقق اهداف جمع‌آوری گازهای مشعل و همراه تولید نفت و ثروت‌آفرینی از آنها در میدان‌های غرب کارون از طریق پالایشگاه گاز هویزه (ان‌جی‌ال ۳۲۰۰) برنامه‌ریزی شده است که فاز نخست آن به‌تازگی از سوی رئیس‌جمهوری با ظرفیت روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب به بهره‌برداری رسید.

عذاری‌اهوازی ادامه داد: هم‌اکنون خوراک این فاز پالایشگاه گاز هویزه، نزدیک به ۱۱۰ میلیون فوت‌مکعب در روز از میدان‌های یادآوران (حدود ۸۰ میلیون فوت‌مکعب) و آزادگان شمالی (حدود ۳۰ میلیون فوت‌مکعب) تأمین می‌شود که همسو با استفاده حداکثری از همه ظرفیت فراورشی آن، پروژه انتقال گازهای مازاد تأسیسات دارخوین به‌ مقدار حدود ۷۰ میلیون فوت‌مکعب در روز و تأسیسات غرب کارون به‌ مقدار روزانه حدود ۳۵ میلیون فوت‌مکعب به این واحد ان‌جی‌ال مصوب شده است.

وی با اشاره به ارزش بیش از ۷۰ میلیون دلاری این پروژه انتقال گاز اعلام کرد: تأمین سرمایه این پروژه از سوی هلدینگ خلیج‌فارس انجام شده است و شامل استقرار تأسیسات نم‌زدا در دو واحد بهره‌برداری غرب کارون و دارخوین، تأسیسات افزایش فشار گاز و نصب ۹۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز ترش است و همه این موارد همگی به‌دست تولیدکنندگان و پیمانکاران داخلی در کمتر از دو سال اجرایی خواهد شد که بی‌شک در ایجاد اشتغال بومی و توسعه بیش از پیش میدان‌های غرب کارون نقش‌آفرینی می‌کند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان افزود: قرارداد این پروژه طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده در روزهای آتی در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران طی آیینی امضا می‌شود.

عذاری‌اهوازی با تأکید بر نقش ویژه شرکت ملی نفت ایران در تکمیل پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مازاد که پیش از دولت سیزدهم با تأخیر روبه‌رو شده بودند، تصریح کرد: واحد ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ با فرآورش گاز غنی و ترش میدان‌های غرب کارون، محصولات متنوعی مانند گاز مایع طبیعی و گاز خشک تولید می‌کند که گاز مایع طبیعی آن با ارسال به پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) خوراک تولید محصولاتی باز هم با ارزش افزوده بسیار بالاتر را تأمین قرار می‌گیرد و گاز خشک تولیدی نیز در شبکه گاز سراسری استفاده می‌شود و کمکی برای تراز گاز تولیدی و مصرفی کشور است.

وی در پایان اظهار کرد: این فرآیند فرآورشی محصولات جانبی مانند گوگرد دانه‌بندی‌شده (گرانول‌شده) را نیز به‌دنبال دارد که بسیار باارزش است و می‌تواند در صنایع مختلف شیمیایی و کشاورزی استفاده شود.

کد خبر 472470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =