تولید روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز به‌صورت زودهنگام از ۳ میدان برای ۱۴۰۲

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از تولید زودهنگام روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب با اعتبارات داخلی شرکت برای تأمین ناترازی گاز در زمستان ۱۴۰۲ از چهار میدان‌ دی، آغار، توس و ۱۰ میلیون مترمکعب نیز برای سال آینده (۱۴۰۳) خبر داد و گفت: برای تأمین آب استان سیستان‌وبلوچستان هم ۱۰ چاه ژرف حفر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مهدی حیدری امروز (جمعه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه) در سومین روز برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه این شرکت در سه گوشه شمال شرق (مشهد)، غرب (کرمانشاه) و جنوب با مرکزیت شیراز در کشور مشغول فعالیت است، اظهار کرد: حجم عظیمی از تولید گاز و نفت کشور در این ۱۴ استان کشور به‌ویژه در فصل زمستان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه یک‌سوم تولید گاز کشور در نفت مناطق مرکزی محقق می‌شود، گفت: سهم عظیمی از این محصول راهبردی را شرکت نفت مناطق مرکزی تولید می‌کند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به تولید نفت در این شرکت اشاره کرد و افزود: عمده نفت تولیدی شرکت در استان‌های غربی در میدان‌های خشت و سروستان و سعادت‌آباد تولید می‌شود.

حیدری درباره تولید این شرکت ادامه داد: تولید شرکت سهم عمده‌ای در ارزآوری و ارزش‌افزوده برای کشور و پوشش‌دهنده ناترازی گاز کشور دارد و به همراه شرکت نفت و گاز پارس دو شرکت عظیمی هستیم که تولید گاز کشور را انجام می‌دهیم و بر همین اساس تمرکز راهبردی بر روی این دو شرکت است.

بسته‌های پیشران تولید گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی

وی به بسته‌های پیشران شرکت ملی نفت ایران اشاره و تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین بسته‌ها، ۱۵ بسته گازی است که ۴ میلیارد دلار سرمایه می‌طلبد و در ۵ سال آینده در بازه‌های زمانی مختلف روزانه بیش از ۱۲۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه می‌کند.

مدیرعامل نفت مناطق مرکزی این مقدار تولید را برجسته دانست و تصریح کرد: به اندازه ۵ فاز پارس جنوبی به تولید شرکت نفت مناطق مرکزی افزوده می‌شود که رقم بسیار قابل‌توجهی است، از سویی اسفناک است زیرا روزانه ۱۲۰ میلیون مترمکعب گاز فقط در استان تهران مصرف می‌شود که خود بحرانی برای تولید گاز است.

حیدری راهکار جبران بحران گاز را تنها صرفه‌جویی دانست و گفت: با وجود برنامه‌های افزایش تولید گاز در کشور اگر با همین شیب مصرف افزایش یابد باز هم با بحران روبه‌رو خواهیم بود.

میدان‌های مشترک همچنان در اولویت

وی طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی را تشریح کرد و افزود: در بخش نفت توسعه میدان‌های نفتی به‌وِیژه مشترک با عراق از جمله در نفت‌شهر را داریم و به‌دنبال مطالعه ویژه این میدان هستیم تا اگر راهی داشته باشد، افزایش تولید از آن محقق شود.

مدیرعامل نفت مناطق مرکزی ادامه داد: در میدان دهلران که میدان مشترکی است، تمرکز ویژه‌ای شده تا با یک شرکت داخلی که تأمین‌کننده اعتبار پروژه بود مذاکرات انجام شود و قرارداد به‌زودی امضا می‌شود.

حیدری دیگر اولویت نفتی این شرکت را میدان دانان دانست و گفت: یکی از شرکت‌های حرفه‌ای کار توسعه را برعهده گرفته است و امسال این طرح را افتتاح خواهیم کرد و به تولید نفت شرکت اضافه می‌شود.

وی به طرح‌های ذخیره‌سازی این شرکت هم اشاره کرد و افزود: در دو جبهه ذخیره‌سازی گاز انجام می‌شود. شرکت نفت مناطق مرکزی به‌عنوان تنها شرکت مجموعه شرکت ملی نفت ایران در زمینه‌ ذخیره‌سازی سابقه برجسته‌ای دارد و دو تجربه در سراجه و شوریجه ثابت کرده که این شرکت مرد میدان است و در میدان‌های جدید نیز ظرفیت فعالیت برای ذخیره‌سازی دارد.

تولید آب از چاه‌های ژرف، مسئولیت‌ جدی اجتماعی نفت مناطق مرکزی

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی حفاری چاه‌های ژرف برای تولید آب را مسئولیت جدی این شرکت برشمرد و گفت: به‌زودی بر اساس مذاکرات با شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت، کار سرمایه‌گذاری و مالی این طرح طبق دستور دولت انجام می‌شود و حفاری ۱۰ حلقه چاه ژرف در سیستان و بلوچستان وظیفه‌ای است تا بخشی از مشکلات مردم منطقه را برطرف کنیم.

وی از طرح‌های شرکت برای سال ۱۴۰۲ یاد کرد و افزود: امسال توسعه میدان دانان، تقویت فشار وراوی و هما در استان فارس و دهلران در ایلام و تولید زودهنگام از دی و آغار و توس از جمله فعالیت‌های ما در این سال خواهد بود.

حیدری به تکلیف دولت در بودجه ۱۴۰۲ برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت اشاره کرد و گفت: ۵ مرکز در نفت مناطق مرکزی نیاز به جمع‌آوری گازهای مشعل دارد که شامل نفت‌شهر، چشمه‌خوش، سرکان مالکو و دو هاب دیگر در استان فارس شامل خشت و سروستان و سعادت‌آباد می‌شود.

مینی ان‌جی‌ال، ابتکار نفت مرکزی برای جمع‌آوری گازهای مشعل

وی به شکل‌گیری نخستین طرح مینی‌ان‌جی‌ال برای جمع‌آوری گازهای مشعل اشاره کرد و افزود: شرکت هوایار با افتخار نخستین شرکت ایرانی بود که این پروژه را اجرا کرد تا حداقل ۲۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز را جمع‌آوری و ذخیره کند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طرح‌های مینی ان‌جی‌ال را برای سرمایه‌گذاری جذاب برشمرد و تأکید کرد: با ۱۲ تا ۲۵ میلیون دلار می‌توان برای بسته مینی ان‌جی‌ال سرمایه‌گذاری کرد و بازگشت سرمایه بسیار زودهنگامی دارد و با اجرای ۵ بسته به این شکل می‌توان با حداکثر ۳ میلیون مترمکعب جمع‌آوری گاز در روز، مشعل‌سوزی را به صفر رساند.

حیدری میدان‌های توسعه‌نیافته نفتی را متمرکز در غرب کشور برشمرد و تصریح کرد: دو طرح توسعه در قالب الگوی تازه قراردادهای نفتی واگذار شده و از تعهدهای ما خارج است با این حال فاز دوم میدان آذر و مرحله تکمیلی میدان دانان با ۱۱ هزار بشکه افزایش تولید و تکمیل میدان نفتی خشت به‌همراه دو طرح آی‌پی‌سی ذکرشده بالای ۲۰۰ هزار بشکه به تولید نفت شرکت می‌افزاید.

بسته‌های گازی نفت مرکزی در گستره چند استان

وی در تشریح بسته‌های گازی که بناست در طول ۵ سال آینده توسعه یابد، گفت: ۱۵ بسته گازی شامل میدان توس در استان خراسان باباقیر در استان ایلام و بیستون در استان کرمانشاه سرخون، دی، آغار، ارم، پازن، خارتنگ، گردان و شانول در استان فارس و یک میدان در استان بوشهر در منطقه نایبند عسلویه با نام میدان مدار می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت مرکزی قالب قراردادی این طرح‌ها را ای‌پی‌سی‌اف برشمرد و افزود: به‌دلیل شرایط خاص ناترازی گاز، تولید از سه میدان دی، آغار و توس با اعتبارات داخلی شرکت به‌صورت زودهنگام انجام خواهد شد و در نظر داریم برای زمستان ۱۴۰۲ تا روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب از میدان دی، آغار، توس و برای سال ۱۴۰۳ نیز از میدان خارتنگ ۱۰ میلیون مترمکعب در روز تولید اضطراری داشته باشیم.

حیدری مجموع سرمایه‌گذاری ۱۵ بسته تولید گاز را ۳.۶ میلیارد دلار دانست و گفت: این مقدار از طریق قراردادهای ای‌پی‌سی‌اف و با سرمایه‌گذار داخلی و خارجی تأمین می‌شود.

میدان مدار و حجم قابل‌توجه میعانات گازی

وی درباره تولید گاز از میدان مدار توضیح داد: با توسعه این میدان بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب گاز تولید خواهیم کرد. این میدان از نظر شرایط مخزنی روزانه می‌تواند بیش از ۴۵ هزار بشکه میعانات گازی تولید کند که برای سرمایه‌گذاری فوق‌العاده جذاب است، اما تنها چالش توسعه این میدان بحث محیط زیستی است. ما معتقدیم نباید به محیط پیرامون بی‌تفاوت باشیم و تولید بدون توجه به محیط زیست پایدار نیست.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ظرفیت ذخیره‌سازی گاز گفت: در زمستان گذشته توانستیم با شوریجه و سراجه نزدیک به یک فاز پارس جنوبی یعنی بیش از ۲۶ میلیون مترمکعب در روز تولید گاز داشته باشیم. در واقع در کنار کلانشهر تهران میدان شوریجه برای استان‌های شمالی کشور و در شرق سراجه برای استان‌های شمال شرق به تأمین گاز کشور کمک کردند.

حیدری میدان‌های مختار، بانکول و قزل‌تپه را مناسب ذخیره‌سازی گاز دانست و افزود: در این موارد در حال بررسی، برآورد و تخصیص اعتبار هستیم و برای فاز دوم سراجه و شوریجه برنامه‌های توسعه‌ای داریم.

وی میدان‌های مناسب ذخیره‌سازی را بر دو نوع تعریف کرد و تصریح کرد: برخی میدان‌ها هیدروکربوری هستند و پس از تخلیه مخزن می‌توان برای ذخیره‌سازی استفاده کرد اما برخی نیز گنبدهای نمکی هستند که کار ذخیره‌سازی در آن‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از نشست با مدیریت اکتشاف برای معرفی میدان‌های مناسب توسعه خبر داد و اظهار کرد: از مدیریت اکتشاف خواسته‌ایم میدان‌هایی که بشود با حداقل هزینه و به‌سرعت توسعه داد به‌ویژه در شرق کشور معرفی کنند تا در زمستان از ناترازی گاز جلوگیری کنیم.

حیدری طرح‌های نگهداشت‌ و تولید این شرکت‌ را اقدام برجسته‌ای برشمرد و گفت: به‌طور مثال ایستگاه تقویت فشار کنگان بعد از ۱۸ سال در کمیته ترک تشریفات سازمان حمایت تأیید شد و ایستگاه‌های تقویت فشار هما، تقویت فشار دهلران تقویت فشار چشمه خوش و پایدار غرب اقدام‌های خوبی بود که برای نگهداشت تولید انجام شد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های پتروشیمی، هلدینگ‌ها و صندوق‌های خصوصی سهم قابل‌توجهی در توسعه طرح‌ها داشتند، بیان کرد: سعی کردیم تأسیسات و پروژه‌ها را به کسانی بدهیم که در چرخه این سوخت سهم دارند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها و تولید بار اول را از تأکیدهای خود به شرکت‌های زیرمجموعه نفت مناطق مرکزی برشمرد و گفت: برای نخستین بار پیگرانی هوشمند از سوی یک شرکت داخلی با پذیرش خطر، به‌خوبی انجام شد و دغدغه ما را در این زمینه طرف کرد.

حیدری افزود: در تولید پلاگ برای جلوگیری از ورود آب در چاه‌های نفت و گاز با شرکت داخلی قرارداد بستیم که به‌زودی ۳۰ عدد از این دستگاه تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در تولید تجهیزات درون‌چاهی و سرچاهی شرکت‌های ایرانی را فعال کردیم و برای چاه‌های کم‌بازده با پارک قرارداد خوبی بستیم.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در پایان بر دغدغه مسئولیت‌های اجتماعی شرکت تأکید کرد و افزود: در محیط پیرامونی تأسیسات همواره موضوع آبرسانی، جاده، اشتغال افراد بومی و نگاه ویژه به مردم منطقه را مدنظر قرار می‌دهیم.

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از روز چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) کار خود را آغاز کرد و تا فردا (۳۰ اردیبهشت‌ماه) ادامه دارد.

کد خبر 472881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =