کتاب «کاربرد شبکه‌های عصبی مصنوعی در مهندسی نفت» رونمایی شد

هم‌زمان با بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، کتاب «کاربرد شبکه‌های عصبی مصنوعی در مهندسی نفت» تألیف یکی از کارشناسان ارشد شرکت ملی حفاری ایران رونمایی شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، رضا محمدی، سرپرست تعبیر و تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی اداره کل خدمات نمودارگیری مدیریت خدمات ویژه حفاری شرکت، به‌عنوان نویسنده کتاب توضیح داد: کاربرد انواع شبکه‌ عصبی در علوم و صنایع مختلف از جمله صنعت نفت و گاز در بهبود تشخیص اهداف و حل مسائل متعدد در صنایع بالادستی و پایین‌دستی، از اکتشاف تا بهره‌برداری، به‌طور روزافزون در حال افزایش است و هدف از استفاده از این شیوه‏ حل مسئله، یافتن پاسخ‏‌های دقیق‏‌تر، در زمان کوتاه‌تر و مقرون‏‌به‌صرفه‌تر است.

نویسنده که از کارکنان نخبه شرکت با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی اکتشاف نفت است با اشاره به اینکه این کتاب را با همکاری یکی از کارشناسان ارشد مهندسی نفت به رشته تحریر درآورده است، گفت: کتاب کاربرد شبکه‌های عصبی مصنوعی در مهندسی نفت به‌ معرفی شبکه‌های عصبی و روش‌های پرکاربرد مورد استفاده در زمینه مهندسی نفت، به‌ویژه اکتشاف نفت و عوارض زیرسطحی می‏‌پردازد.

وی افزود: این کتاب در چهار فصل گردآوری شده که فصل اول به مقدمه‌ای بر شبکه‌های عصبی مصنوعی پرداخته و تاریخچه‏، ایده استفاده از آنها و تقسیم‌بندی کلی انواع شبکه‏ ارائه شده و انواع شبکه‌ها از جمله شبکه‌های با نظارت، بدون نظارت، منطق فازی و چند شبکه‏ دیگر در فصل دوم مورد بحث قرار گرفته است.

سرپرست تعبیر و تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی اداره کل خدمات نمودارگیری مدیریت خدمات ویژه حفاری شرکت اظهار کرد:  فصل‌های سوم و چهارم کتاب به نشانگرهای لرزه‌ای و سرانجام کاربرد شبکه‌های عصبی در شناسایی عوارضی مانند گنبدهای نمکی، دودکش‏‌های گازی و گسل‌ها اختصاص دارد.

کد خبر 472891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =