روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ایران و عمان از ظرفیت مناسبی برای گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی برخوردارند، گفت: روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی روز یکشنبه (هفتم خردادماه) در جریان سفر هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان به جمهوری اسلامی ایران، در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور با بیان اینکه تهران و مسقط دیدگاه‌های مشترکی درباره همکاری‌های منطقه‌ای، تقویت و تثبیت امنیت، صلح و رفاه ملت‌های منطقه دارند، اظهار کرد: روابط دو کشور از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری رسیده است و دیدگاه‌های مشترک و رویکرد تقویت همگرایی منطقه‌ای سران ایران و عمان، در کنار ظرفیت‌ها و زمینه‌های مناسب متقابل می‌تواند روابط فی‌مابین را در عرصه‌های دوجانبه‌ای و منطقه‌ای گسترش دهد.

وی ظرفیت‌های دو کشور در بخش‌های صنعت، تجارت، ارتباطات، امور دفاعی و امنیتی، خطوط جاده‌ای و ریلی، حمل‌ونقل دریایی و ترانزیت، مبادلات مالی و پولی و انرژی را از جمله زمینه‌های مناسب برای گسترش همکاری‌ها برشمرد و با اشاره به مذاکرات مقام‌های ایران و عمان در زمینه افزایش سرمایه‌گذاری، بر نهایی شدن تشکیل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری مشترک تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مواضع مشترک دو کشور در موضوعات مربوط به یمن و فلسطین از نقش عمان و به‌ویژه سلطان هیثم بن طارق در تلاش برای احقاق حقوق مردم یمن و فلسطین قدردانی کرد و خواستار تداوم جدی این نقش‌آفرینی شد.

هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان نیز در این نشست با سپاسگزاری از دعوت و استقبال گرم رئیس‌جمهوری تصریح کرد: پس از سفر پارسال جناب‌عالی به عمان سطح روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور افزایش خیره‌کننده‌ای داشته و اگرچه حجم تبادلات تجاری ۲ برابر شده است، با توجه به ظرفیت‌ها و زمینه‌های متنوع و مساعد دو کشور، هنوز تا سطح مطلوب روابط فاصله داریم و باید با تلاش بیشتر این ظرفیت‌ها را بالفعل کنیم.

توجه به موقعیت ویژه ایران و توسعه همکاری‌های ترانزیتی بین دو کشور، گسترش خطوط کشتیرانی، افزایش مراودات پولی و بانکی و تبادلات انرژی نیز از محورهای مذاکرات اعضای هیئت‌های عالی‌رتبه ایرانی و عمانی بود.

شایان یادآوری است که چهار سند از جمله سند همکاری در حوزه انرژی در جریان سفر سلطان عمان به ایران بین مقام‌های دو کشور امضا شد که وزیران نفت و امور اقتصادی و دارایی و دبیرکل شورای‌ عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی از طرف ایران و وزرای انرژی، اقتصاد و تجارت عمان اسناد همکاری‌های مشترک دو کشور را امضا کردند.

کد خبر 473384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =