ایران و ترکمنستان ظرفیت‌های مستعدی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه انرژی دارند

رئیس‌جمهوری گفت: دو کشور ایران و ترکمنستان ظرفیت‌های مستعدی برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، ترانزیت و امور گمرکی، کشاورزی و علمی و فناوری دارند.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه (نهم خردادماه) در جریان سفر قربانقلی بردی محمداف، رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران، در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور با بیان اینکه روابط دو کشور متکی بر اشتراکات عمیق تمدنی و فرهنگی و فراتر از همسایگی صرف است، اظهار کرد: همکاری‌های تهران و عشق‌آباد در حدود دو سال اخیر که اراده دولت جمهوری اسلامی ایران تقویت روابط همسایگی بوده، از رشد چشمگیری برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه مانعی در مسیر توسعه روابط دو کشور وجود ندارد، افزود: دو کشور ظرفیت‌های مستعدی برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، ترانزیت و امور گمرکی، کشاورزی و علمی و فناوری دارند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مشکل کم‌آبی به‌عنوان معضل مشترک کشورهای منطقه تصریح کرد: اگر کشورهای منطقه در این عرصه همکاری سازنده‌ای، مشابه همکاری مثال‌زدنی ایران و ترکمنستان برای مدیریت موضوع آب‌های مشترک با ساخت سد دوستی داشتند، مشکلات در این زمینه کاهش می‌یافت.

رئیسی ادامه داد: اعتقاد راسخ داریم که بخش مهمی از مشکلات منطقه و از جمله شکل‌نگرفتن همکاری‌های جدی در مسائل مختلف ناشی از حضور بیگانگان است. حضور بیگانگان در منطقه نه‌تنها امنیت‌ساز و آرامش‌آفرین نیست، بلکه مخل امنیت و آرامش نیز هست.

وی تأکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد و تقویت صلح، ثبات و امنیت است و ما برخلاف غربی‌ها که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند، به شکل جدی و واقعی به‌دنبال حقوق انسان‌ها هستیم و معتقدیم غربی‌ها در این عرصه در جایگاه متهم هستند و نه مدعی.

رئیس‌جمهوری با استقبال از پیشنهاد احیای روند برگزاری نمایشگاه‌های اقتصادی و تجاری متقابل ایران و ترکمنستان که از سوی رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان مطرح شد، اظهار کرد:‌ برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بدون‌شک کمک مهم و مؤثری به شناخت ظرفیت‌های متقابل از سوی فعالان اقتصادی دو کشور خواهد کرد.

رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان نیز در این نشست با سپاسگزاری از مهمان‌نوازی گرم برادران ایرانی خود گفت: ایران و ترکمنستان به‌عنوان دو کشور دوست و همسایه، همواره به‌دنبال تقویت روابط عمیق خود هستند. ترکمنستان حامی سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تثبیت صلح و ثبات منطقه بوده و است.

وی افزایش همکاری‌های مشترک در زمینه انرژی، حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای، ترانزیت و امور گمرکی، تبادل برق و همکاری‌های تجاری، اقتصادی و صنعتی، امور پزشکی و بهداشتی و همکاری دو کشور در زمینه آب و کشاورزی را از مهم‌ترین ظرفیت‌ها و علایق کشورش برای گسترش همکاری‌ها با ایران برشمرد و افزود: همکاری دو کشور در ساخت سد دوستی به‌عنوان یک الگو در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای با قوت تداوم خواهد یافت.

بردی محمداف با اشاره به ظرفیت همکاری ترکمنستان، ایران و قزاقستان برای همکاری سه‌جانبه ریلی همسو با تقویت کریدور شمال-جنوب تصریح کرد: ترکمنستان برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در عرصه تجارت در دوره شیوع کرونا، فعالیت گمرک مشترک با ایران را ۲۴ ساعته کرده است، همچنین علاقه‌مندیم برگزاری نمایشگاه‌های تجاری و اقتصادی در دو کشور برای آشنایی با ظرفیت‌های متقابل احیا شود.

کد خبر 473561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =