کاهش امکان مناقشه‌های فنی و مالی حوزه صادرات گاز بین ایران و ترکیه

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد که با بهره‌برداری تجهیزات جدید ایستگاه بازرگان، امکان مناقشه‌های فنی و مالی حوزه صادرات گاز بین ایران و ترکیه به حداقل می‌رسد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، رضا نوشادی گفت: پروژه ارتقای تجهیزات اندازه‌گیری ایستگاه بازرگان از جمله پروژه‌های شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است که تابستان سال ۱۴۰۲ بهره‌برداری و عملیاتی می‌شود.

وی درباره فلسفه شکل‌گیری پروژه تجهیز ایستگاه بازرگان اظهار کرد: ایستگاه صادرات گاز بازرگان واقع در شهر بازرگان، در نزدیکی مرز ترکیه همسو با قرارداد امضاشده ۱۹۹۶ میلادی بین شرکت ملی گاز ایران و شرکت بوتاش ترکیه در دستور کار احداث قرار گرفت و ۲۰۰۰ میلادی به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افزود: قرارداد یادشده نخستین قرارداد بلندمدت گاز پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و حداکثر حجم گاز قابل تحویل ۱۰ میلیارد مترمکعب در سال، با امکان افزایش تا ۱۳ میلیارد مترمکعب و حدود معادل یک فاز پارس جنوبی است.

نوشادی ادامه داد: گاز طبیعی مورد نیاز این قرارداد از منابع جنوب کشور از طریق خطوط لوله سراسری اول، دوم و سوم و خطوط لوله ۴۸ اینچ قزوین - تبریز و ۴۰ اینچ تبریز - بازرگان به ایستگاه اندازه‌گیری گاز صادراتی بازرگان می‌رسد و پس از انجام عملیات اندازه‌گیری کمّی و کیفی به وسیله خط لوله ۴۸ اینچ به کشور ترکیه ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: وظیفه اصلی این ایستگاه،  اندازه‌گیری کمّی و کیفی جریان گاز صادراتی ایران به ترکیه است، به‌گونه‌ای که اندازه‌گیری کیفی، تطابق کیفیت گاز صادراتی را بر مبنای پیمان ایران و ترکیه تأیید کرده و اندازه‌گیری کمّی، مقدار دقیق جریان گاز صادراتی را با رعایت مقدار خطاهای تعیین‌شده در پیمان مشخص می‌کند که مبنای مبادلات مالی قرار می‌گیرد.

ابراهیم اصالتی، مجری طرح‌های پالایش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران هم درباره شرایط ایستگاه، پیش از آغاز پروژه، گفت: تجهیزات اندازه‌گیری کمی شامل سیستم پنـج مسیـر به قطـر ۲۰ اینـچ هرکدام شامل تجهیزات Orifice Meter، تـرانسمیتـرهـای فشـار، دمـا، DP ،Barton Recorder است و همه محاسبات در فلوکامپیوترهای مربوطه انجام می‌شد، همچنین محاسبات کیفی جریان، از طریق ۶ مجموعه آنالایزر که ترکیبات گاز طبیعی، مرکاپتان، H2S ،Total sulfur، نقطه شبنم آب و نقطه شبنم هیدروکربن را آنالیز می‌کردند، انجام می‌شد.

وی بیان کرد: با توجه به قدیمی بودن تجهیزات و بر اساس اعلام نیاز بهره‌بردار، سیستم اندازه‌گیری و پایش کمّی و کیفی جریان گاز ایستگاه میترینگ بازرگان، شامل آنالایزرها، سیستم محاسبات جریان، سوپروایزری، ترانسمیترها و...، روزآمد و سیستم اندازه‌گیری و پایش کمّی و کیفی به‌صورت کاملاً Redundant و الکترونیکی روزآمد در نظر گرفته شده است.

مجری طرح‌های پالایش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: در این پروژه یک سیستم اندازه‌گیری کمّی، مبنای مبادلات مالی (Pay) در نظر گرفته شد، به‌نحوی ‌که نبود قطعیت آن در محدوده مشخص و بر اساس استانداردهای بین المللی باشد، همچنین یک سیستم کاملاً مشابه نیز به‌صورت موازی و پشتیبان و مجزا، جریان گاز صادراتی را محاسبه می‌کند و مبنای چک این سیستم از لحاظ کیفی و کمّی قرار می‌گیرد. هریک از سیستم‌های کاملاً مجزا، به‌صورت Full Redundant در نظر گرفته شده و همه تجهیزات فوق تأمین و پروژه در مراحل پایانی است.

اصالتی درباره گروه اجرایی پروژه نیز گفت: مدیریت پروژه برعهده مهندس علی فعلی است که با پشتیبانی کامل واحدهای مهندسی، پیمان و برنامه‌ریزی طرح و نیز همراهی شرکت‌های پیمانکار و مشاور، پروژه را در بهترین شرایط کیفی و مجهز به تازه‌ترین فناوری‌های روز دنیا تا تابستان ۱۴۰۲ تقدیم صنعت گاز خواهد کرد. در شرایط تحریم، تدوین سازوکار اخذ تأییدیه‌های بین‌المللی و تهیه کالا از کشورهایی که شدیدترین رژیم تحریم علیه ما را دارند، هنری است که در این پروژه به خرج داده شده است.

کد خبر 473757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =