گسترش همکاری‌های انرژی ایران و ونزوئلا در تقویت روابط دوجانبه حائز اهمیت است

رئیس‌جمهوری با اشاره به هدف‌گذاری حجم تبادلات ایران و ونزوئلا تا ۱۰ میلیارد دلار در میان‌مدت گفت: گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های صنعتی، معدنی، انرژی و مسائل پولی و بانکی در تعمیق و تقویت روابط دو کشور حائز اهمیت است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی روز دوشنبه (۲۲ خردادماه) به وقت محلی در جریان سفر رسمی به ونزوئلا، در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور، با تشکر از استقبال گرم دولت و مردم ونزوئلا، روابط دو کشور را راهبردی توصیف و اظهار کرد: با وجود گسترش روابط ایران و ونزوئلا در سال‌های اخیر، ظرفیت‌های متنوع متقابل ایجاب می‌کند توافق‌های دو کشور هرچه سریع‌تر اجرایی شود و روابط دوجانبه به سطوح بالاتری ارتقا یابد.

وی با اشاره به توانمندی‌های کشورمان در عرصه صدور خدمات فنی - مهندسی و فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی افزود: ملت ایران به‌واسطه ایستادگی در برابر نظام سلطه و غلبه بر تحریم‌ها تجربیات و دستاوردهای ارزشمندی در زمینه علمی و فناوری به‌دست آورده است که می‌تواند این دستاوردها را با ونزوئلا تبادل کند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به هدف‌گذاری حجم تبادلات دو کشور تا ۱۰ میلیارد دلار در میان‌مدت تأکید کرد که این رقم می‌تواند در گام بعدی تا ۲۰ میلیارد دلار نیز افزایش یابد.

رئیسی با تأکید بر فعال‌تر شدن خطوط کشتیرانی بین دو کشور، گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های صنعتی، معدنی، انرژی و مسائل پولی و بانکی را در تعمیق و تقویت روابط دو کشور حائز اهمیت دانست.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور با تمجید از سابقه روابط راهبردی تهران و کاراکاس، از عزم خود و اعضای کابینه این کشور برای آغاز دوری تازه از تلاش‌ها و اقدام‌ها برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

وی با اشاره به تلاش‌های ایران و ونزوئلا برای کاهش وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی و در نتیجه افزایش مقاومت اقتصاد دو کشور در برابر تکانه‌های خارجی اظهار کرد: در جهان جدیدی که در حال شکل‌گیری است، امپریالیسم در حال سقوط بوده و کشورهایی که در برابر زیاده‌خواهی مستکبران مقاومت و ایستادگی کردند در آستانه پیروزی قرار دارند.

کد خبر 474058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =