ایران در عرصه انرژی با کشورهای آمریکای لاتین همکاری‌های خوبی داشته است

رئیس‌جمهوری گفت: ایران علاوه بر روابط دوستانه سیاسی، اقتصادی و تجاری با ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا، در عرصه انرژی نیز با این کشورها همکاری‌های خوبی داشته است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی امروز (دوشنبه، ۲۲ خردادماه) پیش از عزیمت به ونزوئلا، به‌منظور دیدار از سه کشور منطقه آمریکای لاتین، با بیان اینکه این سفر به دعوت رسمی رؤسای جمهوری ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا انجام می‌شود، اظهار کرد: امروز عمده کشورهای منطقه آمریکای لاتین کشورهایی هستند که می‌خواهند مستقل زندگی کنند و روحیه آزادی‌خواهی، استقلال‌طلبی و مقاومت در مقابل نظام سلطه وجه مشترک کشورهایی است که در این منطقه با جمهوری اسلامی ایران ارتباط خوبی دارند.

وی ارتباط بین ایران و کشورهای مستقل در آمریکای لاتین را ارتباطی راهبردی توصیف کرد و افزود: موضع مشترک جمهوری اسلامی ایران و سه کشور ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا، ایستادگی در مقابل نظام سلطه و مقابله با یکجانبه‌گرایی است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در سال‌های گذشته همواره روابط خوبی میان ما با این کشورها برقرار بوده است، تصریح کرد: ایران علاوه بر روابط دوستانه سیاسی، اقتصادی و تجاری با ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا، در عرصه انرژی نیز با این کشورها همکاری‌های خوبی داشته و در دو سال گذشته تعاملات فی‌مابین در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، علمی و فناوری و پزشکی و درمانی نیز به شکل مطلوبی توسعه یافته است.

رئیسی صدور خدمات فنی و مهندسی را نیز از دیگر زمینه‌های همکاری میان ایران و این سه کشور برشمرد و گفت: این کشورها و البته کشورهای همسایه و دیگر کشورهای دوست و همسو با ایران همواره نسبت به بهره‌گیری از توانمندی‌های ایران در زمینه فنی و مهندسی اظهار علاقه‌مندی، تمایل و رضایت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه آمریکای لاتین از ظرفیت‌های متنوع و متعددی برخوردارند، افزود: در جمهوری اسلامی ایران نیز به برکت انقلاب اسلامی و به برکت مردم، ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که تبادل آنها می‌تواند در گسترش و تقویت روابط و همکاری‌ها با کشورهای منطقه آمریکای لاتین و دیگر کشورهای همسایه، دوست و همسو مؤثر باشد و تعاملات بین‌المللی میان این کشورها را نیز تقویت کند.

رئیس‌جمهوری اظهار امیدواری کرد که با توجه به رویکرد تقویت روابط با کشورهای همسایه، دوست و همسو در دولت سیزدهم، رایزنی‌ها و امضای تفاهم‌نامه‌ها در این سفرها، نقطه عطف و گام مؤثری در جهت ارتقای سطح روابط با این سه کشور منطقه آمریکای لاتین باشد.

شایان یادآوری است که سیدابراهیم رئیسی در سومین سفر خارجی خود در سال ۱۴۰۲ امروز (دوشنبه، ۲۲ خردادماه) با بدرقه محسن قمی، معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری و جمعی از اعضای هیئت دولت تهران را به مقصد منطقه آمریکای لاتین ترک کرده است.

جواد اوجی، وزیر نفت، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت و محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری از جمله همراهان رئیس‌جمهوری در این سفر هستند.

کد خبر 473972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =