اوپک پیش‌بینی برای تقاضای نفت در ۲۰۲۴ را افزایش داد

اوپک در گزارش ماه ژوئیه خود پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۴ میلادی ۲.۲ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش‌بینی خود را برای رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ میلادی افزایش داد و در عین حال پیش‌بینی کرد با وجود چشم‌انداز منفی شرایط اقتصادی، در حالی که روند افزایش مصرف چین و هند تداوم خواهد داشت شاهد روند در سال ۲۰۲۴ خواهیم بود.

اوپک انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۴ میلادی با رشد ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه‌ای روبه‌رو شود که در مقایسه با برآورد افزایش ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه‌ای در سال ۲۰۲۳، افزایش ۲.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

برآورد اوپک برای افزایش تقاضای نفت در سال ۲۰۲۴ دو برابر پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی است.

قیمت‌های جهانی نفت خام در معاملات روز پنجشنبه (۲۲ تیرماه) پس از انتشار گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک به روند افزایشی خود ادامه داد.

رشد تقاضای نفت نشانه‌ای از قدرت احتمالی بازار نفت است، اعضای ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) در ماه ژوئن محدودیت عرضه خود را برای سال ۲۰۲۴ تمدید کرد تا از بازار حمایت کند.

اوپک در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد  رویکرد پیشگیرانه اوپک‌پلاس و کاهش تولید به ثبات بازار افزوده است و بر این اساس انتظار می رود شاخص‌های اساسی کنونی بازار نفت که در سال جاری میلادی مشاهده شد تا سال ۲۰۲۴ هم ادامه یابد.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ میلادی با توجه به بهبود مستمر در چین مصرف نفت افزایش یابد.

اوپک در گزارش ماه ژوئیه خود پیش‌بینی رشد تقاضای سال ۲۰۲۳ خود را نسبت به ماه گذشته ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

منابع اوپک هفته گذشته گفتند این سازمان به دیدگاه مثبت تقاضا برای سال ۲۰۲۴ پایبند خواهد بود و رشد بیشتری نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی خواهد داشت.

اوپک با فرض کاهش تورم عمومی در نیمه دوم و در سال ۲۰۲۴ رشد اقتصادی جهان در سال آینده میلادی را ۲.۵ درصد پیش‌بینی کرد که در مقایسه با برآورد ۲.۶ درصدی در سال ۲۰۲۳ اندکی کاهش نشان می‌دهد، همچنین برآوردهای این سازمان حکایت از آن دارد که نرخ‌های بهره تا پایان سال ۲۰۲۳ به اوج خود می‌رسد.

جهان نیازمند افزایش عرضه نفت اوپک است

چشم‌انداز سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد تقاضای نفت با سرعت بیشتری نسبت به عرضه از سوی تولیدکنندگان غیراوپک افزایش خواهد یافت.

اوپک انتظار دارد عرضه غیراوپک در سال ۲۰۲۴ میلادی روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یابد که مشابه سال ۲۰۲۳ است.

اوپک پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت اعضای این سازمان در سال ۲۰۲۴ به ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه می‌رسد که نسبت به سال ۲۰۲۳ میلادی ۸۰۰ هزار بشکه بیشتر است.

اوپک اکنون به‌مراتب از این مقدار کمتر تولید می‌کند.

این گزارش نشان داد تولید روزانه اوپک به مدد افزایش تولید نفت ایران و عراق در ژوئن با افزایش روزانه ۹۱ هزار بشکه‌ای به ۲۸ میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه رسید.

انتظار می‌رود آمریکا در سال آینده میلادی بیشترین سهم را در افزایش عرضه غیراوپک داشته باشد، اگرچه اوپک شاهد افزایش تولید نفت شیل آمریکاست، این رقم از روزانه ۷۳۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

کد خبر 475613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =