آمادگی ایران برای ساخت پالایشگاه نفت و صدور خدمات مهندسی به بورکینافاسو

وزیر نفت گفت: مهندسان و متخصصان ایرانی آمادگی دارند با همکاری متخصصان بورکینافاسو در این کشور آفریقایی افزون بر صدور خدمات فنی و مهندسی، پالایشگاه نفت بسازند.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی بعدظهر روز دوشنبه (۱۳ شهریورماه) در دیدار و گفت‌وگو با اولویا روامبا، وزیر خارجه بورکینافاسو گفت: ایران در دولت مردمی سیزدهم ملاقات‌ها و مذاکرات مطلوبی را با بعضی از کشورهای آفریقایی آغاز کرده که یکی از این کشورها بورکینافاسو است.

وی افزود: ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه انرژی دارد و در نشست با وزیر خارجه بورکینافاسو مقرر شد پیرو تفاهم‌نامه‌ای که از پیش امضا شده است با همکاری مهندسان و متخصصان دو کشور یک پالایشگاه ساخته و صادرات فرآورده‌های نفتی مختلف به این کشور آغاز شود.

وزیر نفت اظهار کرد: دو طرف ظرفیت‌های مطلوبی دارند و درباره مبادلات مبتنی بر صادرات فرآورده‌های نفتی و صدور خدمات فنی مهندسی در این نشست مذاکراتی انجام شد.

اوجی با بیان اینکه پیش از این نیز تفاهم‌هایی بین ایران و بورکینافاسو انجام شده است؛ گفت: در تلاشیم تفاهم‌نامه‌ دیگری را که در گذشته میان دو کشور امضا شده است به قرارداد تبدیل و کارهای اجرایی ‌آن را آغاز کنیم.

وی افزود: در دیدار با وزیر خارجه بورکینافاسو مطرح شد که وزارت نفت ایران آمادگی صددرصدی در خدمات‌رسانی در حوزه انرژی به این کشور آفریقایی را دارد.

وزیر نفت گفت: بورکینافاسو معادن خوبی نظیر معادن طلا دارد که می‌تواند خوراک بخشی از صنعت و معدن ما را تأمین کند.

در ادامه اولویا روامبا، وزیر خارجه بورکینافاسو افزود: امروز در چارچوب گفت‌وگوها و تفاهم‌نامه‌هایی که وزیر بازرگانی بورکینافاسو در گذشته با ایرانی‌ها داشته است، مذاکراتی انجام شد تا بتوانیم از امکانات ایران به‌ویژه فرآورده‌های نفتی بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: چشم‌اندازی مطلوب برای همکاری میان متخصصان و مهندسان ایران و بورکینافاسو برای ساخت پالایشگاه نفت در کشور ما وجود دارد تا از لحاظ تولید فرآورده‌های نفتی بتوانیم نیازهای شهروندانمان را تأمین کنیم.

کد خبر 629951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =