تولید فرآورده‌های نفتی از متانول در دستور کار قرار گیرد

وزیر نفت تأکید کرد: حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید فرآورده‌های نفتی از متانول باید در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی ظهر امروز (یکشنبه، ۲۶ شهریورماه) در حاشیه بازدید از غرفه‌های واقع در سالن ۸ و ۹ نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در جمع فعالان صنعت بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی گفت: وزارت نفت همواره تلاش کرده گاز مورد نیاز واحدهای پتروشیمی کشور را به‌موقع تأمین کند، در همین زمینه امسال با عباس علی‌آبادی، وزیر صمت برای تأمین سوخت و خوراک واحدهای صنعتی و پتروشیمی توافق‌های خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: بر این اساس هر صنعتی که زیرساخت‌های لازم برای ذخیره‌سازی گاز به‌صورت سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی را در مجاورت خود ایجاد کند، وزارت نفت متعهد به تأمین گاز این صنایع خواهد بود. با ادامه جمع‌آوری گازهای همراه نفت در منطقه شرق کارون و فرآورش آن در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، مشکلات خوراک آن دست از پتروشیمی‌هایی که کمبود اتان و پروپان دارند حل خواهد شد.

وزیر نفت در بازدید از غرفه شرکت هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه این مجموعه تا امروز نسبت به پارسال یک میلیون تن محصول بیشتر تولید کرده است، افزود: بیانات مقام معظم رهبری در مورد رشد تولید به‌خوبی در هلدینگ خلیج فارس محقق شده است.

اوجی با بیان اینکه امسال ۶ طرح پایین‌دستی در زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس افتتاح می‌شود، تأکید کرد: هر چقدر بتوانیم در زمینه توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی کار کنیم چند برابر آن در زمینه ارزآوری، اشتغال و ارزش افزوده به دستاوردهای بزرگی دست می‌یابیم.

وی در بازدید از غرفه پتروشیمی مسجدسلیمان نیز در جریان تولید محصول جدید این پتروشیمی (سولفات آمونیوم) قرار گرفت و گفت: با توجه به قرارگیری پتروشیمی مسجدسلیمان در منطقه کمتر برخوردار، یکی از پتروشیمی‌های تأثیرگذار از لحاظ اشتغال و ارزآوری در  کشور است. وزارت نفت در زمینه تأمین زیر ساخت توسعه و خوراک از این مجموعه حمایت خواهد کرد.

وزیر نفت به بحث ناترازی گاز در فصل سرد سال اشاره و تصریح کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه باید یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کردیم، این در حالی است که به علت سرمایه‌گذاری نکردن دولت قبل این اتفاق رخ نداد.

اوجی با یادآوری اینکه برخی واحدهای تولیدکننده متانول کشور مدعی متضرر شدن هستند، ادامه داد: امروزه این واحدهای تولیدی در دنیا به سمت تولید ام‌تی‌جی MTG (متانول به بنزین) روی آورده‌اند، از این رو واحدهای متانولی نیز خواستار سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند، از این رو شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با وجود آنکه بار مسئولیتش بیشتر می‌شود، اما باید از این واحدهای پتروشیمی حمایت کند تا رفته رفته به جای صادرات متانول، مجتمع‌های پتروشیمی به سمت راه‌اندازی واحدهای ام‌تی‌جی بروند. وزارت نفت در این زمینه آماده حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران است.

وزیر نفت تأکید کرد: حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید فرآورده‌های نفتی از متانول باید در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همسو با سخنان وزیر نفت اظهار کرد: بنا به دستور شما (وزیر نفت) از چندی پیش با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعت نفت، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دیگر مراکز علمی طراحی و امکان‌سنجی علمی و اقتصادی تولید بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی از متانول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران کلید خورده است.

کد خبر 630325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =