خط لوله گاز چلوند - اردبیل تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد/ افزایش پایداری و انعطاف شبکه گاز در شمال غرب کشور

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پروژه احداث خط لوله انتقال گاز چلوند - اردبیل را یکی از پروژه‌های مهم برای پایداری شبکه گاز کشور دانست و گفت: این خط لوله که تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی در آیین عملیات اجرایی احداث خط لوله انتقال گاز چلوند - اردبیل که روز پنجشنبه (۳۰ شهریورماه) با حضور جمعی از مدیران شرکت ملی گاز ایران و مقام‌های محلی برگزار شد، اظهار کرد: کاری که امروز آغاز می‌شود به برکت خون شهدا بوده و استان اردبیل با تقدیم بیش از ۳۵۰۰ شهید نشان داده که مردمان این دیار تا آخرین نفس پای انقلاب و این نظام ایستاده‌اند و این خدمت هدیه‌ای ناچیز از سوی خادمان آنها در صنعت گاز به مردم استان است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های گازرسانی در استان اردبیل به‌صورت زنجیروار در حال انجام است، افزود: این پروژه کمک خواهد کرد برنامه‌های توسعه‌ای استان سرعت بیشتری بگیرد و قدرت مانور و انعطاف‌پذیری ما را برای توسعه زیرساخت‌ها با هدف پایداری شبکه گازرسانی و خدمات‌رسانی مطلوب‌تر به مردم استان اردبیل و اشتغال‌زایی جوانان افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه پروژه‌های بسیار زیادی داریم که با قوت هرچه تمام‌تر در حال انجام است، گفت: طرح خط لوله چلوند - اردبیل با صحبت‌هایی که با همکارانم در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران داشتم، ان‌شاءالله ظرف یک سال آینده پایان می‌یابد.

به گفته چگنی، مهم‌ترین موضوع انجام پروژه‌ها، تأمین کالا بوده که خوشبختانه این مهم برای پروژه خط لوله انتقال گاز چلوند - اردبیل به‌طور کامل انجام شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که طی دوسال گذشته از شروع به کار دولت سیزدهم، اقدام‌های مؤثری با توسعه گازرسانی و محرومیت‌زدایی انجام شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون پروژه‌های گازرسانی متعددی در سطح کشور داریم که بیشتر این طرح‌ها همسو با تأمین پایدار انرژی و محرومیت‌زدایی و توسعه عدالت اجتماعی بوده است.

چگنی به ابلاغ دو مأموریت اساسی به صورت شیوه‌نامه از سوی وزیر نفت اشاره کرد و گفت: طرح‌های ذخیره‌سازی روزمینی مانند SNG، Mini LNG و CNG یکی از این شیوه‌نامه‌های ابلاغی است که نیازمند سرمایه‌گذاری بوده؛ از این رو کسانی که می‌توانند در این زمینه اقدام‌هایی را انجام دهند، این فرصت را مغتنم بشمارند، ما نیز تسهیلات خوبی به آنها ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: موضوع دیگر، جایگزینی بخاری‌های فرسوده با بخاری‌های با بازده بالاست که تکیلف ما در سال جاری، تعویض ۴ میلیون و ۱۰۰ عدد بخاری بوده است. فراخوان نخست و دوم آن برای سرمایه‌گذاری انجام شده و به ازای هر جایگزینی؛ ما حواله گاز می‌دهیم که سرمایه‌گذاران می‌توانند آن را به قیمت گاز صادراتی بفروشند، ضمن اینکه استان اردبیل در این زمینه با توجه سردسیر بودن آن، دارای ظرفیت بالایی برای انجام این کار است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی همه دست‌اندرکاران به‌ویژه کارکنان صنعت گاز در استان اردبیل تشکر و قدردانی کرد.

کد خبر 630440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =