ساخت پتروپالایشگاه راه برون‌رفت از خام‌فروشی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه‌ها افزون‌ بر مزیت‌هایی نظیر تولید فرآورده، تسریع در انتقال و توزیع فرآورده‌های مختلف نفتی به نقاط دورافتاده و سخت‌گذر، سبب تسهیل ورود بخش خصوصی به صنعت پالایش می‌شود.

حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه امروز دنیا به سمت ساخت پتروپالایشگاه می‌رود، زیرا این مهم یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات مرتبط با خام‌فروشی و نیمه‌خام‌فروشی است، اظهار کرد: بدون‌شک احداث چنین پروژه‌هایی سبب می‌شود نقدینگی‌های سرگردان به تولید تزریق شوند.

وی افزود: یکی از راه‌های دستیابی به توسعه در نفت، تأسیس پتروپالایشگاه‌هاست، از این رو ایجاد پتروپالایشگاه باید به‌عنوان سیاستی راهبردی از سوی همه دولت‌ها اجرایی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه‌ها افزون بر مزیت‌هایی نظیر تولید فرآورده، تسریع در انتقال و توزیع فرآورده‌های مختلف نفتی به نقاط دورافتاده و سخت‌گذر، سبب تسهیل ورود بخش خصوصی به صنعت پالایش می‌شود.

پالایشگاه‌سازی توسعه‌دهنده صنایع پایین‌دستی و پتروشیمی

هادی بیگی‌نژاد، دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز ضمن تأکید بر ضرورت ایجاد پتروپالایشگاه‌ها گفت: پالایشگاه‌سازی سبب توسعه صنایع پایین‌دستی و تولید محصولات پتروشیمی می‌شود و به تقویت منابع ارزی کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه احداث پروژه‌های نفت و گاز به‌ویژه پتروپالایشگاه‌ها سودآور است و بازگشت سرمایه خوبی دارند، اظهار کرد: احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها، جلوگیری از فروش نفت خام، تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش، ایجاد ارزش اقتصادی برای کشور، اشتغال، بی‌اثر کردن تحریم‌ها، افزایش درآمد ارزی، رسیدن به تنوع مشتری و... را در پی خواهد داشت.

کد خبر 630989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =