تأکید ۶ کشور عربی بر تعهد کاهش عرضه نفت در اوپک‌پلاس

عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی بر تعهد خود به کاهش عرضه داوطلبانه تولید نفت تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، کشورهای بحرین، عراق، کویت، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر تعهد خود به کاهش عرضه داوطلبانه جمعی و فردی در قالب بیانیه همکاری ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)  متحدانش موسوم به اوپک‌پلاس تأکید کردند.

وزیران نفت ۶ کشور روز یکشنبه (۱۶ مهرماه) در حاشیه آیین هفته آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در خاورمیانه و شمال آفریقا در ریاض با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی اعلام کرد: افزون بر این، وزیران نفت و انرژی کشورهای یادشده بر تمایل کشورهای حاضر در بیانیه همکاری اوپک‌پلاس برای اتخاذ تدابیر بیشتر در هر زمان بر تلاش‌های مستمر خود برای حمایت از ثبات بازارهای جهانی نفت خام، با تکیه بر انسجام این ائتلاف تأکید کردند. 

اوپک‌پلاس تا پایان سال ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه کاهش تولید (معادل ۳.۶ درصد از تقاضای جهانی نفت) دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه آن داوطلبانه و ۲ میلیون بشکه آن مصوب است، در عین حال اعضای این ائتلاف به‌منظور بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام، در نشست سی‌وپنجم در وین تصمیم گرفتند این ارقام تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه یابد و برای کل سال ۲۰۲۴ افزون بر این مقدار یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه دیگر هم تولید کشورهای عضو این ائتلاف کاهش یابد و مجموع تولیدشان به ۴۰ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس چهارشنبه هفته گذشته (۱۲ مهرماه) در تازه‌ترین نشست خود بر برنامه کاهش عرضه اعضای این ائتلاف تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی تأکید کرد.

کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس به رسمیت شناختن و حمایت کامل خود از تلاش‌های عربستان برای حمایت از ثبات بازار نفت را اعلام و بار دیگر از کاهش عرضه داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای این کشور و تمدید آن تا دسامبر سال ۲۰۲۳ میلادی قدردانی کرد.

این کارگروه همچنین از فدراسیون روسیه به‌دلیل تمدید کاهش داوطلبانه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات تا پایان دسامبر ۲۰۲۳ قدردانی کرد.

کد خبر 631321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =