حضور فعال اوپک و بازیگران صنایع انرژی جهان در نشست کاپ ۲۸

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از حضور فعال کشورهای عضو این سازمان و بازیگران عرصه انرژی جهان در نشست تغییرات اقلیمی کاپ ۲۸ در امارات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیثم الغیص روز سه‌شنبه (۱۸ مهرماه) گفت: تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان و نمایندگان صنعت انرژی در نشست تغییرات اقلیمی کاپ ۲۸ (COP28) در امارات متحده عربی شرکت خواهند کرد.

وی افزود: هر شخصی که تولیدکننده یا مصرف‌کننده انرژی است و به تغییرات آب و هوایی اهمیت می‌دهد باید در این مذاکرات که قرار است از ۳۰ نوامبر (نهم آذرماه) در دوبی برگزار شود، حضور یابد.

دبیرکل اوپک در یک رویداد انرژی در فجیره امارات گفت: امیدوارم همه صداها در نشست تغییرات اقلیمی دوبی بر سر میز مذاکره باشند. صنعت نفت در این نشست خواهد بود و ما نیز آنجا خواهیم بود.

اکنون کشورها دو دسته هستند؛ آنهایی که خواستار توافقی برای حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی به‌منظور جلوگیری از گرمایش زمین هستند و گروهی دیگر که معتقدند زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی نقشی مستمر همراه با فناوری برای جذب انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند.

الغیص گفت: درخواست‌ها برای توقف فوری سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز اشتباه است و سرانجام منجر به آشوب انرژی خواهد شد.

اظهارات دبیرکل اوپک یک روز پس از آن مطرح می‌شود که اوپک پیش‌بینی‌های میان‌مدت و بلندمدت جهانی نفت خود را در چشم‌انداز سالانه افزایش داد و اعلام کرد برای تأمین تقاضا به ۱۴ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، حتی در شرایطی که مصرف سوخت‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد و خودروهای برقی بیشتری وارد جاده می‌شوند.

دیدگاه اوپک با دیدگاه دیگر پیش‌بینی‌ها از جمله آژانس بین المللی انرژی که معتقد است تقاضا  در دهه جاری به اوج خود می‌رسد، تضاد دارد.

کد خبر 631446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =