روند رشد اقتصادی رو به بهبود است/ چشم‌انداز مثبت تقاضا

دبیرکل اوپک انتظار دارد که با وجود چالش‌های کلان اقتصادی، رشد اقتصادی و تقاضا برای سوخت افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیثم الغیص روز سه‌شنبه (۱۶ آبان‌ماه) در کنفرانس نفت آرگوس در لندن گفت: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) انتظار دارد با وجود چالش‌های کلان از جمله تورم بالا و افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک‌های مرکزی جهان، رشد اقتصادی جهانی و تقاضای سوخت افزایش یابد.

وی افزود: ایالات متحده آمریکا برای بهبود شرایط اقتصادی عملکرد مطلوب دارد، در حالی که اروپا در حال مقابله با وخامت اوضاع اقتصادی است.

دبیرکل اوپک ادامه داد: حتی رشد اقتصادی چین که پس از رفع محدودیت‌های کرونایی کندتر از حد انتظار بوده، رشد ۴.۵ تا ۵ درصدی را پیش‌بینی می‌کند و از اروپا پیشی گرفته است.

القیص تصریح کرد: زمانی که بحث تقاضا و چشم‌انداز به میان می‌آید، شاید برای کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، با وجود همه چالش‌ها و فشارها همچنان شاهد رشد اقتصاد جهانی سالم هستیم.

داده‌های رسمی روز سه‌شنبه نشان داد واردات نفت خام چین در ماه اکتبر افزایش یافته، در حالی که کل صادرات آن سریع‌تر از حد انتظار کاهش یافته است.

انتظار کاهش تولید در پالایشگاه‌های چین در ماه‌های نوامبر و دسامبر می‌تواند تقاضای نفت را محدود و کاهش قیمت را تشدید کند.

دبیرکل اوپک گفت: رشد تقاضا در هند و دیگر بخش‌های آسیا مثبت به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود بخش هوانوردی در سطح جهان به افزایش تقاضا برای سوخت ادامه دهد.

القیص افزود: در بخش خطوط هوایی، هنوز جا برای افزایش تقاضای سوخت وجود دارد، بنابراین ما نسبت به تقاضا کاملاً مثبت هستیم.

پیش‌بینی اوپک برای رشد تقاضای روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه‌ای در سال ۲۰۲۴ میلادی با برآورد افزایش روزانه ۸۸۰ هزار بشکه‌ای آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) متفاوت است.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه) در محل دائمی دبیرخانه اوپک واقع در وین اتریش گرد هم می‌آیند.

القیص گفت: اوپک‌پلاس برای دستیابی به بازاری باثبات اقدام‌هایی پیشگیرانه انجام داده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تغییر در جریان تجارت جهانی نفت گفت: تغییرها پیش از آغاز تنش‌های مسکو - کی‌یف در فوریه سال گذشته میلادی در جریان بوده و بازار بر اساس تحولات شکل می‌گیرد.

دبیرکل اوپک تصریح کرد: سرانجام بشکه‌های نفت به سمت جایی سرازیر خواهد شد که بهترین مرکز تقاضا و قیمت مطلوب باشد.

کد خبر 632806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =