ثبت رکوردی تازه در تاریخ لرزه‌نگاری ژئوفیزیکی ایران

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران موفق به ثبت رکورد روزانه ۱۰۲۴ شوت برداشت در پروژه لرزه‌نگاری پانیذ شد.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، در پروژه لرزه‌نگاری پانیذ، میانگین برداشت روزانه لرزه‌نگاری طبق قرارداد ۱۶۰ عدد برنامه‌ریزی شده بود، با این حال تا فروردین امسال، به دلایل مختلفی از جمله نقص در پشتیبانی تجهیزاتی و مالی از سوی پیمانکار و سختی فزاینده کار در منطقه باتلاقی، میانگین برداشت روزانه حدود ۶۰ شوت بوده است.

از ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال، یک طرح عملیاتی جدید با ابتکار گروه کارفرمایی مدیریت اکتشاف تهیه و با همت پیمانکار پروژه اجرایی شد. در این طرح بدون آنکه تجهیزات رکوردینگ جدیدی به گروه اضافه شود، راندمان برداشت روزانه به‌شدت افزایش یافت، به‌طوری‌ که مهرماه امسال به رقم قابل‌توجه ۱۰۲۴ برداشت در روز رسید. با تثبیت این روند، گروه عملیاتی به‌دنبال ثبت رکورد جدیدی در زمینه برداشت اطلاعات بود و موفق شد روز ۱۳ مهرماه برداشت موفق را به ثبت برساند.

برداشت این تعداد شوت در یک روز در تاریخ لرزه‌نگاری کشور بی‌سابقه بوده و نکته مهم اینجاست که این گروه عملیاتی طی بیش از ۷۰ روز گذشته تنها یک روز بدون برداشت (به‌دلیل نبود مواد آتش‌زاد) داشته و به‌دلیل شرایط امنیتی منطقه، امکان پیش‌بارگذاری (Preload) نیز نداشته است، به این معنا که همه فرآیند بارگذاری و انفجار مواد در یک روز واحد و بدون استفاده از زمان شب انجام شده است. هم‌اکنون نیز گروه عملیاتی به‌طور کامل برای ادامه برداشت با راندمان بالا بدون هرگونه توقفی آماده و مهیاست.

دستیابی به این موفقیت بیانگر توان بالای گروه عملیاتی در صورت فراهم بودن زمینه‌ها و پشتیبانی مناسب از سوی همه طرف‌های ذی‌نفع بوده و نویدبخش ارتقا به سطوح بالاتری از عملکرد در پروژه‌های لرزه‌نگاری است.

کد خبر 631598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =