روسیه برنامه‌ای برای لغو محدودیت‌های صادرات سوخت ندارد

معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد که این کشور فعلاً برنامه‌ای برای لغو محدودیت‌های صادرات سوخت ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر نواک روز جمعه (۱۲ آبان‌ماه) گفت: روسیه برنامه‌ای برای لغو محدودیت‌های صادرات سوخت در آینده نزدیک ندارد و کاهش محدودیت‌های صادراتی تنها زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که مازاد مصرف داخلی باشد.

دولت روسیه ۳۰ شهریورماه اعلام کرده بود صادرات بنزین و گازوئیل به همه کشورهای خارج از دایره چهار کشور پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق به‌منظور ایجاد ثبات در بازار داخلی، به‌طور موقت ممنوع شده است.

با این حال، دولت روسیه ۱۴ مهرماه اعلام کرد ممنوعیت صادرات گازوئیل با خطوط لوله به بنادر را لغو کرده و بخش عمده‌ای از محدودیت‌ها در ۲۱ سپتامبر را برداشته است.

روسیه پارسال حدود ۳۵ میلیون تن گازوئیل روانه بازارهای جهانی کرد که حدود سه‌چهارم با خطوط لوله انتقال یافت، روسیه در همین بازه زمانی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بنزین صادر کرده است.

محدودیت‌های صادرات سوخت از روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده سوخت از طریق دریا در جهان، جلوتر از ایالات متحده، قیمت‌های جهانی را تقویت کرده و برخی خریداران را مجبور به تلاش برای یافتن منابع جایگزین بنزین و گازوئیل کرده است.

پس از اینکه اتحادیه اروپا واردات سوخت روسیه را به‌دلیل تنش‌های مسکو - کی‌یف ممنوع کرد، روسیه مقصد صادرات گازوئیل و دیگر سوخت‌ها را از اروپا به برزیل، ترکیه، چند کشور شمال و غرب‌ آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس در خاورمیانه تغییر داد.

کد خبر 632537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =