بهترین نرخ رشد در سال ۱۴۰۲ مربوط به گروه نفت خواهد بود/ پیش‌بینی رشد اقتصادی ۱۵.۲ درصدی صنعت نفت تا پایان سال

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: درباره بخش نفت برآورد ما این است که اگر همین روند ادامه یابد نرخ رشد این گروه ١۵.٢ درصد خواهد بود که بهترین نرخ رشد است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محمدرضا فرزین روز چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) در نشست هیئت دولت گزارشی از برآورد وضع رشد اقتصادی کشور تا پایان سال ارائه کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در این گزارش با اشاره به رشد ۲۴ درصدی تولید نفت خام و همچنین رشد ۱۶ هزار بشکه‌ای تولید میعانات گازی در ۶ ماه نخست سال، نرخ رشد بخش نفت را ۱۵.۲ درصد برآورد کرد و گفت: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی کشور به نرخ رشد ۴.۳ دهم درصدی افزایش یابد.

شایان ذکر است که این برآورد براساس رشد بخش‌های اصلی اقتصاد کشور شامل کشاورزی، نفت، صنعت، خدمات و تحولات تراز پرداخت‌هاست.

فرزین در ادامه تصریح کرد: در بخش صنعت بر اساس برآورد ما شاخص رشد دارای نوسان خواهد بود به نحوی که در تفکیک اجزای این بخش، برخی صنایعی نرخ رشد بالایی دارند، اما نرخ رشد برخی صنایع کاهشی است.

در همین حال، سید ابراهیم رئیسی در نشست روز چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) هیئت دولت با اشاره به گزارش رئیس بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف، بر تلاش بیشتر دولتمردان و اقدام‌های تحول‌گرایانه برای ارتقای شاخص‌های رشد اقتصادی تاکید کرد.

کد خبر 633148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =