مسئولان باید برای حفظ عظمت و کرامت مردم ایران تلاش کنند

آیت‌الله جوادی آملی اظهار امیدواری کرد: همه تلاش و کوشش مسئولان این باشد که عظمت، بزرگی و کرامت مردم ایران محفوظ بماند.

به گزارش شانا به نقل از شفقنا، آیت‌الله جوادی آملی در دیدار وزیر نفت، ضمن قدردانی از زحمات مسئولان ادامه داد: نفت و گاز سرمایه ملی کشور ایت و باید برای نسل‌های آینده هم باقی بماند.

وی افزود: ایران یک کشور بزرگ بوده و هست، ما ایرانی‌ها بزرگ‌ زاده‌ایم، هم تاریخ داریم و هم جغرافیا، در تاریخ ایران بزرگان و عالمانی بودند که تولید را با علم هماهنگ کردند و ما نیز باید تولید را با علم هماهنگ کرده و از خام فروشی نفت و گاز پرهیز کنیم چرا که اینها سرمایه ملی هستند و سرمایه فروشی خیانت به کشور است، نباید تنها با فروش نفت و گاز کشور را اداره کنیم، باید اینها را به خدمت تولید درآوریم.

وی تاکید کرد: کشورهای صنعتی دنیا کار و فعالیت فراوان دارند اما به این فکر نیستند که ما چه هستیم و پس از این دنیا به کجا می‌رویم؟! اما کسی که الهی فکر می‌کند معتقد است بعپس از این دنیا حساب و کتابی هست بنابراین می‌داند کاری که انجام می‌دهد و بابت مسئولیتی که دارد، باید در دنیای دیگر پاسخگو باشد.

ابن مرجع عالیقدر با اشاره به نامه امیرالمومنین به مالک اشتر بیان کرد: مولا امیرالمومنین در نامه خود به مالک اشتر می نویسد که ای مالک! شنیدی که گفتند نماز ستون دین است، بدان که این مردم نیز ستون دین هستند، ستون سیاست و حکومت هستند و اگر این ستون آسیب ببیند نگهداری از حکومت سخت خواهد بود. این مردم در جنگ هشت ساله دفاع مقدس به میدان آمدند و در صف مقدم بودند، شهید دادند، جانباز دادند و جلو دشمن را گرفتند و از کشور خود دفاع کردند بنابراین مسئولان اکنون نیز باید همه تلاش خود را انجام دهند تا مردم آسیبی نبینند.

آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کلمات در زبان عربی دارای بار معنایی خاص هست، برای نمونه ما در فارسی به فردی که جیبش خالی است می‌گوییم گدا و این بار علمی ندارد، اما قرآن می گوید فقیر؛ و فقیر به معنای این است که ستون فقراتش شکسته است، همچنانکه «مسکین» نیز به معنای کسی است که قدرت حرکت ندارد، چنین شخصی قدرت قیام ندارد و لذا در قرآن کریم فرمود﴿لا تُؤْتُوا السُّفَهاءَ أَمْوالَکُمُ الَّتی‏ جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ قِیاماً﴾ ملت اگر بخواهد بایستد باید جیبش پر باشد کیفش پر باشد. ملتی که جیبش خالی است کیفش خالی است ایستاده نیست، این افتاده است. این گدا نیست این فقیر است فقیر یعنی ستون فقراتش شکسته است.

وی ادامه داد: کلامی از مولا امیرالمومنین است که می‌فرماید «مَا ضَرَبَ اللهُ الْعُبَاد بِسُوطٍ أَوْجَعُ مِنَ الْفَقْرِ»  خدا هیچ تازیانه ای دردناکتر از تازیانه فقر به یک ملت یا یک فرد نزد، هیچ ملتی و گروهی تازیانه ای دردناکتر از فقر نچشیده است، زیرا دردهای دیگر فقط مشکلات جسمانی دارد اما فقر افزون بر مشکلات جسمی، آبرو بر هم هست، آن رنج و تألم روحی را هم به همراه دارد.

این مرجع تقلید گفت: همه تلاش و کوشش مسئولان باید این باشد که عظمت، بزرگی و کرامت مردم ایران محفوظ بماند.

به گزارش شانا، در ابتدای این نشست وزیر نفت گزارشی از وضع اقتصادی کشور ارائه داد و گفت: در صنعت پتروشیمی سعی کرده‌ایم با استفاده از دانش متخصصان ایرانی، جذب نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت خود کفایی و صادرات در این صنعت برویم.

کد خبر 633150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =