سوخت یارانه‌ای گاز مایع تغییر قیمتی نداشته‌ است/ توزیع بیش از ۹۰ درصدی گاز مایع با قیمت یارانه‌ای

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه هیچ تغییر قیمتی در قیمت گاز مایع یارانه‌ای نداشته‌ایم، گفت: بیش از ۹۰ درصد از گاز مایع توزیعی در کشور به‌صورت یارانه‌ای و با همان قیمت پیشین هر کیلوگرم ۲۳۰ تومان توزیع می‌شود.

جعفر سالاری‌نسب در این باره به خبرنگار شانا گفت: سوخت گاز مایع تاکنون با قیمت یارانه‌ای توزیع می‌شد، اما با مصوبه ۲۸ مردادماه سال ۱۴۰۲ هیئت وزیران در ارتباط با بودجه سال ۱۴۰۲ وزارت نفت مکلف شده است که از ابتدای آذرماه گاز مایع افرادی که گاز شهری دارند و شامل شرایط سهمیه یارانه‌ای نیستند، با قیمت فوب خلیج‌فارس توزیع کند.

وی افزود: گاز مایع تاکنون با نرخ هر کیلوگرم ۲۳۰ تومان از مبادی پالایشگاهی تحویل شرکت‌های موزع می‌شده است و هم‌وطنانی گاز شهری ندارند، افزون بر سهمیه ماهانه گاز مایع برای پخت‌وپز، یک سهمیه سوخت نفت سفید برای مصارف گرمایشی را نیز دریافت می‌کردند که از طریق کارت توزیع شده و همچنان توزیع آن ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: گاز مایع سهمیه‌ای هم‌اکنون با قیمت ۲۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم ازسوی شرکت‌های موزع توزیع می‌شود که افزون بر آن، نرخ خدمات که ازسوی سازمان حمایت اعلام می‌شود به آن تعلق می‌گیرد که برای هر کیلوگرم ۲ هزار و ۲۰۰ تومان است.

سالاری‌نسب تصریح کرد: با احتساب این نرخ، شرکت‌های موزع ۲۸ هزار تومان در هر کپسول نرخ خدمات دریافت می‌کنند که هر گونه تغییری در نرخ خدمات، نیازمند ورود و پایش از سمت سازمان تعزیرات و وزارت صمت است.

وی تأکید کرد: هیچ تغییر قیمتی در سوخت یارانه‌ای اتفاق نیافتاده است و این قیمت تنها برای مصرف‌کنندگانی است که می‌خواهند مازاد بر نیاز خود از گاز مایع استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: گاز مایع خانوارهای شامل سهمیه یارانه‌ای، همچنان به‌صورت یارانه‌ای و سهمیه‌ای و با همان قیمت پیشین ۲۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه خواهد شد.

سالاری‌نسب با اشاره به این که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از درب پالایشگاه‌ها گاز مایع را به شرکت‌های موزع گاز مایع تحویل می‌دهد و نظارت بر عرضه از سوی این شرکت‌ها نیز ازسوی وزارت صنعت، تجارت و معدن (صمت) انجام می‌شود و اگر توزیعی خارج از شبکه در هر نقطه کشور رخ دهد، نیازمند ورود سیستم‌های نظارتی است.

وی بیان کرد: گاز مایع به اندازه کافی موجود است و هر مقدار که شرکت‌های موزع گاز مایع اعلام کنند، تحویل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: نزدیک به ۸۵ تا ۹۰ درصد مصرف‌کنندگان گاز مایع سوخت را به صورت یارانه‌ای دریافت می‌کنند و گاز مایع در کشور مازاد بر نیاز نیز عرضه می‌شود.

سالاری‌نسب اظهار کرد: طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع در همه نقاط کشور از جمله استان‌هایی نظیر سیستان و بلوچستان به‌صورت صددرصدی اجرایی شده است و به مقدار کافی نیز توزیع می‌شود.

کد خبر 633757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =