افزایش ۲۱ درصدی ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها/ انتقال فرآورده در کشور ۱۱ درصد رشد داشته است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش ۲۱ درصدی ذخیره‌سازی سوخت نیروگاهی برای ایام زمستان امسال گفت: پارسال حدود ۳۰۴ میلیون لیتر فرآورده از طرق مختلف در کشور جابه‌جا شده است که این عدد حاکی از رشد ۱۱ درصدی حمل‌ونقل فرآورده در کشور است.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری صبح امروز (پنجشنبه، نهم آذرماه) در همایش «تقدیر از تلاشگران سوخت‌رسانی» که با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و جمعی از مدیران وزارت نفت و دست‌اندرکاران حوزه سوخت‌رسانی در دیگر دستگاه‌ها برگزار شد، گفت: از مجموعه وزارت کشور، فراجا و نیروی انتظامی، انجمن‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، کارکنان مجاری عرضه و همه گمنامان عرصه سوخت‌رسانی به‌ویژه در سوخت‌رسانی پارسال قدردانی می‌کنم.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱، نشست‌های ستاد بحران به‌صورت دائمی و هفتگی و روزانه برگزار می‌شد و سوخت‌رسانی شبانه‌روزی برقرار بود، اما رئیس‌جمهوری از وزارت نفت در دیدار اخیر خواستار اقدام‌های جهشی شدند که ما نیز باید در همان مسیر حرکت کنیم و امیدواریم چالش‌های این حوزه حل و فصل شود. 

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش از افزایش ۲۱ درصدی ذخیره‌سازی در حوزه نیروگاهی خبر داد و اظهار کرد: با این حال اگر به حوزه نیروگاهی توجه کنیم و بازده نیروگاهی افزایش یابد، معادل ۴۷ میلیارد بشکه سوخت در کشور صرفه‌جویی می‌شود که عدد بزرگی است. همکاران ما در مجموعه وزارت نفت، شرکت‌های ملی گاز و پخش فرآورده‌های نفتی تلاش می‌کنند، اما لازم است بهینه‌سازی نیز اتفاق بیفتد.

سالاری افزود: در سال ۹۹ مصرف هر خودرو در روز ۲.۸ لیتر بوده است که این عدد در سال ۱۴۰۲ به ۳.۷ درصد رسیده است که ناشی از کیفیت خودروها و افزایش ترددهاست، بنابراین باید به حمل‌ونقل عمومی و توسعه زیرساخت‌ها توجه کنیم. مصرف خودروها در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۹۸، بیش از ۳۷ درصد رشد داشته است که این سوخت سرمایه ملی است و اگر این سرمایه وارد سبد صادراتی کشور شود، صرف توسعه خواهد شد و جایگاه ما را در منطقه بهبود می‌بخشد. با همه این اوصاف اقدام‌های بزرگی در همه بخش‌ها انجام شده است و اکنون روزانه ۷۶۰ میلیون لیتر جابه‌جایی نفت و فرآورده در کشور داریم.  

وی تأکید کرد: در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۳۰۴ میلیارد لیتر فرآورده در کشور جابه‌جا شده است که نسبت به سال پیش از آن رشد ۱۱ درصدی داشته که ۶۰ درصد آن (معادل ۸۶ میلیارد لیتر) به‌وسیله شرکت‌های حمل‌ونقل انجام شده است.  

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: همکاران ما در شرکت خطوط لوله نیز ۴۶ میلیارد لیتر جابه‌جایی حجمی را در سال ۱۴۰۱ ثبت کردند که حجم قابل توجهی در کشور است. در بخش حمل‌ونقل ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه شده است. در حوزه نیروگاهی نیز از ۱۶ میلیارد لیتر سوخت‌رسانی به ۱۸ میلیارد لیتر رسیدیم که در این باره شرکت گاز نیز تلاش بسیاری کرد، اما ظرفیت ذخیره‌سازی نیروگاه‌ها محدود است.

رشد ۱۲ درصدی مصرف بنزین در ۱۴۰۲

سالاری در تشریح اقدام‌های انجام شده در حوزه پالایش و پخش در سال ۱۴۰۱ گفت: بخشی از خط لوله ما نیز نفتای پتروشیمی‌های را تأمین می‌کرد و از قبل ۱۹۵ میلیون لیتر فرآورده برای تأمین خوراک پتروشیمی‌ها استفاده کردیم. تنوع محصولات را در کشور داریم که همه این محصولات باید با همین ظرفیت‌ها جابه‌جا شود، از آن طرف مصرف روزانه رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده که عملیات بسیار بزرگی است.

وی افزود: سهم حمل‌ونقل ریلی را افزایش دادیم، رشد ۳۰۹ درصد در حوزه فروش مرزی نفت‌گاز داشتیم که همه این اعداد، اعداد قابل توجهی است، نوسازی در بخش حمل‌ونقل نیز داشتیم و حدود ۱۵۲۰ دستگاه به ناوگان حمل‌ونقل کشور اضافه کردیم، محیط زیست را نیز فراموش نکردیم و با بهره‌برداری واحدهای جدید، ۹۳ درصد پساب‌های صنعتی را بازیافت کرده و افزون بر آن فضای سبز ۴۰ درصد در حوزه صنایع پالایشی افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش گفت: در حوزه خط لوله نیز اقدام‌های مثبتی در خطوط و تعرضات با زحمات شبانه‌روزی همکاران محقق شده است، برنامه انتقال ما برای فرآورده انتقال ۵۷ میلیارد لیتر در سال بود، اما در عمل ۶۸ میلیارد لیتر فرآورده در کشور در سال ۱۴۰۱ جابه‌جا و از همه ظرفیت خطوط استفاده شد.

سالاری بیان کرد: در حمل دریایی نیز ۶.۳ میلیارد لیتر فرآورده تنها با سه فروند کشتی و ۵ فروند شناور منتقل شده است و ۲۶۷ فروند نفتکش را نیز ترخیص کردیم. در تأمین نفت سفید نیز نزدیک ۱.۸ میلیارد لیتر بین خانوارها توزیع شده است و اقدام‌ها به لطف خدا در همه بخش‌ها به همت مدیران و همکاران گمنام ما در همه بخش‌های دولتی و انجمن‌ها و جایگاه‌ها جهادی بوده است. در حوزه نوسازی کارتخوان‌ها، کوتاه کردن زمان صدور کارت سوخت و بومی‌سازی تجهیزات با همکاری دانش‌بنیان‌ها نیز کارهای بزرگی انجام شد که با حمایت شبانه‌روزی وزیر نفت و مجموعه دولت ممکن شد.

کد خبر 633864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =