ایران در سال ۲۰۲۴ نایب رئیس نشست‌های اوپک خواهد بود

صدوهشتاد و هفتمین نشست اوپک در حالی امروز به کار خود پایان داد که ایران به‌عنوان نایب رئیس کنفرانس اوپک برای سال ۲۰۲۴ انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار شانا، یکصدوهشتادوهفتمین نشست عادی اوپک امروز (پنجشنبه، نهم آذرماه) در حالی برگزار شد که بر اساس چرخش الفبایی به‌ترتیب کشورهای گابن و ایران به‌عنوان رئیس و نایب رئیس نشست‌های اوپک در سال ۲۰۲۴ میلادی انتخاب شدند.

مطابق اساسنامه اوپک در صورت حضور نداشتن رئیس نشست (وزیر نفت گابن) در نشست‌های وزارتی اوپک، نایب اداره نشست‌ها را به‌عهده می‌گیرد.

از نشست پیشین وزیران نفت و انرژی اوپک (نشست ۱۸۶) اوپک تاکنون، نمایندگان کشورهای جمهوری اسلامی ایران، نیجریه و عراق در هیئت عامل این سازمان منصوب شده‌اند که مطابق اساسنامه فعالیت آنها در هیئت عامل باید به تأیید نشست وزارتی برسد.

بر اساس چرخش الفبایی به‌ترتیب لیبی و نیجریه نیز به‌عنوان رئیس و نایب رئیس هیئت‌عامل اوپک برای سال ۲۰۲۴ میلادی منصوب شدند، بر این اساس نمایندگان لیبی و نیجریه در هیئت عامل اوپک به‌ترتیب سمت رئیس و نایب رئیس هیئت عامل این سازمان را عهده‌دار می‌شوند.

به گزارش شانا، نشست وزیران نفت و انرژی ۱۳ عضو اوپک طبق برنامه قرار بود ۲۵ نوامبر (چهارم آذرماه) در محل دبیرخانه دائمی این سازمان در وین با حضور همه اعضا برگزار شود، اما این نشست و سی‌وششمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس که طبق برنامه برای یک روز پس از آن یعنی ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه) در وین برنامه‌ریزی شده بود به ۳۰ نوامبر (پنجشنبه، نهم آذرماه) موکول شد.

پنجاه‌ویکمین نشست کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) هم امروز از طریق ویدیوکنفرانس برگزار می‌شود.

گفته می‌شود اختلاف‌ بر سر اهداف تولید نفت اعضای آفریقایی اوپک‌پلاس، سبب شده است این ائتلاف نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو را به تأخیر بیندازد، البته پس از آن چهار منبع گفتند ائتلاف اوپک‌پلاس بر سر موضوع تولید اعضای آفریقایی این ائتلاف در سال ۲۰۲۴ به تفاهم نزدیک‌تر شده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس با حضور ۲۳ عضو این ائتلاف حکایت از احتمال کاهش عرضه بیش از یک میلیون بشکه‌ای دارد.

کد خبر 633871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =