پیش‌بینی مذاکرات دشوار اوپک‌پلاس/ امکان تغییر سیاست وجود دارد

منابع اوپک‌پلاس از دشوار بودن مذاکرات وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس در نشست پیش‌رو و احتمال تغییر سیاست این ائتلاف خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چهار منبع اوپک‌پلاس روز سه‌شنبه (هفتم آذرماه) اعلام کردند مذاکرات ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) درباره برنامه عرضه ۲۰۲۴ دشوار است و به جای کاهش بیشتر تولید، امکان تغییر توافق پیشین وجود دارد.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس قرار است پس از به تعویق انداختن نشست از ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه)، روز پنجشنبه (نهم آذرماه) برای گفت‌وگو درباره اهداف تولید ۲۰۲۴ از طریق ویدیوکنفرانس نشست برگزار کنند.

منابع اوپک‌پلاس اعلام کردند که احتمال تأخیر در برگزاری این نشست وجود دارد.

دو منبع از این چهار اوپک‌پلاس گفتند: کاهش دوباره عرضه به‌طور فعال به بحث گذاشته نشده است.

یکی از این منابع گفت: همه تنها روی موضع خود استوار هستند.

یکصدوهفتادوهشتمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک و سی‌وششمین نشست اوپک‌پلاس که از ۲۵ و ۲۶ نوامبر (چهارم و پنجم آذرماه) به ۳۰ نوامبر (نهم آذرماه) موکول شده بود، از طریق ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد.

گفته می‌شود اختلاف‌ بر سر اهداف تولید نفت اعضای آفریقایی اوپک‌پلاس، سبب شده است این ائتلاف نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو را به تأخیر بیندازد، البته پس از آن چهار منبع گفتند ائتلاف اوپک‌پلاس بر سر موضوع تولید اعضای آفریقایی این ائتلاف در سال ۲۰۲۴ به تفاهم نزدیک‌تر شده است.

به تعویق افتادن نشست وزارتی اوپک‌پلاس از ۲۶ نوامبر (یکشنبه، پنجم آذرماه) به ۳۰ نوامبر (نهم آذرماه) قیمت نفت را بیش از ۳ دلار کاهش داد، اما پس از آن دوباره قیمت‌ها بهبود یافت و نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات روز جمعه (سوم آذرماه) بالای ۸۱ دلار برای هر بشکه معامله شد.

اعضای اوپک‌پلاس در مجموعه اقدام‌هایی که از اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شد، متعهد شده‌اند در مجموع روزانه ۵ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه یا حدود ۵ درصد از تقاضای روزانه جهانی از تولید خود بکاهند.

عربستان ابتدا در ماه ژوئیه کاهش داوطلبانه را به‌عنوان اقدامی اضافه به توافق گسترده محدود کردن عرضه که نخستین بار از سوی برخی اعضای اوپک‌پلاس در آوریل توافق شد، انجام داد.

عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده‌اند که کاهش عرضه داوطلبانه خود (در مجموع روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه) را تا پایان سال جاری میلادی ادامه می‌دهند.

اوپک‌پلاس تا پایان سال ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه کاهش تولید (معادل ۳.۶ درصد از تقاضای جهانی نفت) دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه آن داوطلبانه و ۲ میلیون بشکه آن مصوب است، در عین حال اعضای این ائتلاف به‌منظور بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام، در نشست سی‌وپنجم در وین تصمیم گرفتند این ارقام تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه یابد و برای کل سال ۲۰۲۴ افزون بر این مقدار یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه دیگر هم تولید کشورهای عضو این ائتلاف کاهش یابد و مجموع تولیدشان به ۴۰ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

به گزارش شانا، یکصدوهفتادوهشتمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک و سی‌وششمین نشست اوپک‌پلاس که از ۲۵ و ۲۶ نوامبر (چهارم و پنجم آذرماه) به ۳۰ نوامبر (نهم آذرماه) موکول شده بود، از طریق ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد.

در همین حال، پنجاه‌ویکمین نشست کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) که قرار بود پیش از نشست وزارتی اوپک‌پلاس در دبیرخانه اوپک در وین برگزار شود هم در تاریخ یادشده از طریق ویدیوکنفرانس برگزار می‌شود.

کد خبر 633849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =