وزش طوفان در دریای سیاه قیمت نفت را افزایش داد

انتظار سرمایه‌گذاران برای نتیجه نشست وزارتی اوپک‌پلاس و طوفان در دریای سیاه، قیمت‌های جهانی نفت خام را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو/ سنگاپور، احتیاط سرمایه‌گذاران درباره نتیجه نشست وزیران نفت و انرژی ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) و در عین حال اختلال عرضه ناشی از طوفان در دریای سیاه باعث افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ساعت ۶ و ۲۵ دقیقه روز چهارشنبه به وقت گرینویچ با سه سنت افزایش به ۸۱ دلار و ۷۱ سنت برای هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا با ۱۷ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش به ۷۶ دلار و ۵۸ سنت به ازای هر بشکه رسید.

هر دو شاخص در معاملات روز سه‌شنبه (هفتم آذرماه) به‌دلیل احتمال تمدید یا تعمیق کاهش عرضه اوپک‌پلاس و نگرانی‌ها درباره صادرات نفت قزاقستان در پی طوفان در دریای سیاه و کاهش ارزش دلار آمریکا، حدود ۲ درصد افزایش یافتند.

هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس مؤسسه ان‌اس تریدینگ (NS Trading) در این باره گفت: سرمایه‌گذاران در بحبوحه نگرانی‌ها درباره اختلال عرضه از سوی قزاقستان، موقعیت‌های کوتاه را پیش از نشست وزارتی اوپک‌پلاس پوشش دادند.

وی افزود: همه نگاه‌ها به برنامه اوپک‌پلاس و چشم‌انداز تقاضا در پایان سال جاری میلادی است، اما انتظار می‌رود نفت خام آمریکا برای مدتی در  سطوح ۷۶ دلار برای هر بشکه با دامنه ۵ دلار بالا و پایین باشد، مگر اینکه اوپک‌پلاس کاهش تولید را به مقدار قابل‌توجهی تعمیق کند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس قرار است پس از به تعویق انداختن نشست از ۲۶ نوامبر، روز پنجشنبه (نهم آذرماه) برای گفت‌وگو درباره اهداف تولید ۲۰۲۴ از طریق ویدیوکنفرانس نشست برگزار کنند.

چهار منبع اوپک‌پلاس در این باره گفتند: گفت‌وگوها دشوار خواهد بود و به جای تعمیق کاهش تولید، امکان تغییر توافق پیشین وجود دارد.

وارن پترسون و اوا مانتی، تحلیلگران بانک آی‌ان‌جی در یادداشتی گفتند: اگر اوپک‌پلاس نتواند به توافق اولیه دست یابد، ما نمی‌توانیم خطر تأخیر دوباره در برگزاری نشست را رد کنیم و احتمال می‌رود این شرایط فشار کاهشی بر قیمت نفت داشته باشد، چشم‌انداز بازار نفت در سال ۲۰۲۴ تا حد زیادی به سیاست اوپک‌پلاس بستگی دارد.

کد خبر 633830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =