تأمین پایدار و تثبیت تولید گاز در میدان‌های زاگرس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: با احداث ایستگاه‌های تقویت فشار هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک و با مشارکت سرمایه‌گذار ایرانی، تولید گاز در منطقه عملیاتی پارسیان تثبیت و تضمین می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از نفت مناطق مرکزی ایران، مهدی حیدری در بازدید دوره‌ای از منطقه عملیاتی پارسیان درباره طرح‌های توسعه‌ای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در منطقه عملیاتی پارسیان اظهار کرد: به‌منظور نگهداشت و افزایش سقف تولید گاز به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب در روز از سه میدان هما، وراوی و تابناک با سرمایه ۲۸۱ میلیون یورو، طرح احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک در حال اجراست و ایستگاه تقویت فشار وراوی طی چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود : طرح احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز هما به‌منظور تثبیت تولید ۱۲ میلیون مترمکعب در روز، وراوی تا سقف ۷ میلیون مترمکعب در روز و مرکز تفکیک تابناک با هدف افزایش خوراک ورودی به پالایشگاه پارسیان و نگهداشت تولید روزانه ۳۶ میلیون مترمکعب برنامه‌ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در رابطه با مدت زمان و هزینه طرح‌های یادشده گفت: بودجه احداث ایستگاه تقویت فشار هما ۲۰۴ میلیون دلار و مدت زمان اجرای آن سه سال است. احداث ایستگاه تقویت فشار وراوی با بودجه ۸۸۰ میلیون و ۶۶۰ هزار ریال و طی مدت سه سال تکمیل می‌شود، همچنین برای احداث مرکز تفکیک تابناک با هدف افزایش کیفیت خوراک ورودی به پایین‌دست و کاهش تولید آب از مخزن ۷۴ میلیون دلار سرمایه نیاز است.

بر پایه این گزارش، میدان گازی وراوی در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان لامرد واقع شده است، گاز تولیدی این میدان به‌وسیله یک خط لوله ۱۶ اینچ به پالایشگاه گاز پارسیان ارسال می‌شود.

میدان‌های گازی شانول و هما در مجـاورت شهر خنج قرار گرفته‌اند و گاز تولیدی این میادین پس از ارسال به مرکز تفکیک که شامل لخته‌گیر، مخزن سه فازی و پمپ ارسال مایعات است، به‌صورت گاز و مایعات گازی توسط دو خط لوله ۳۶ و ۶ اینچ به پالایشگاه گاز پارسیان ارسال می‌شود.

کد خبر 633890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =