رشد اقتصادی با نفت در تابستان امسال به ۷.۱ درصد رسید

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: تابستان امسال رشد اقتصادی با نفت به ۷.۱ درصد و بدون احتساب نفت به ۴.۲ درصد رسیده است.

به گزارش شانا، سیداحسان خاندوزی امروز (سه‌شنبه، ۲۸ آذرماه) در نشست خبری با بیان اینکه تابستان امسال، رشد اقتصادی با نفت به ۷.۱ درصد و بدون احتساب نفت به ۴.۲ درصد رسیده است، اظهار کرد: در بخش صنعت و معدن در شرایطی در ۶ ماه امسال رشد ۸ درصدی داشتیم که در ۶ ماه سال قبل نیز رشد ۵.۲ درصدی رقم خورده بود، بنابراین رشدهای امسال در تداوم روند رشد سال گذشته رقم خورده است و رشد مقطعی نیست.

وی در ادامه افزود: بنا بر اطلاع من ادغام هیچ‌کدام از صندوق‌های بازنشستگی در دستور کار نیست، اما اصلاح مدیریت در برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای صندوق کشوری و شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی چند ماه است که در دستور کار این وزارتخانه بوده و پیگیری می‌شود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره حوزه نفت و انرژی نیز تصریح کرد: در دهه ۹۰ به جهت کاهش جدی که در میزان عایدات ارزی و نفتی کشور صورت گرفت امکان تقویت طرف عرضه در بخش‌های مختلفی از جمله بخش انرژی، در اقتصاد ایران بسیار ضعیف و این موضوع باعث شد بین عرضه و تقاضا در بخش مسکن و انرژی و بخش‌های متعددی فاصله و شکاف ایجاد شود و در بخش مسکن به افزایش قیمت‌ها و فشار به طبقات متوسط و ضعیف مستاجران و تهیه‌کنندگان مسکن منجر شد. در بخش انرژی این فاصله و شکاف موجب شد هزینه‌های بیشتری بر اقتصاد ایران تحمیل شود و گاهی کشور به واردات حامل‌های انرژی محتاج شود.

خاندوزی با اشاره به حل‌وفصل ناترازی‌ها اظهار کرد: هفته گذشته محور همایش اقتصاد ایران اصلاح ساختارها و رفع‌ ناترازی‌ها بود و سیاست دولت تمرکز بر موضوع کاهش ناترازی‌ها از طریق حل مسئله خام‌فروشی، همچنین حرکت کردن به سمت سیاست‌های بهینه‌سازی مصرف است.

کد خبر 634796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =