رشد اقتصادی گروه‌ نفت و گاز در تابستان ۱۴۰۲ به ۱۷.۸ درصد رسید

بانک مرکزی اعلام کرد که بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه فعالیت‌های اقتصادی نشان می‌دهد، رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماه دوم امسال در گروه‌ نفت و گاز معادل ۱۷.۸ است.

به گزارش شانا به نقل از بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سه ماه دوم سال ۱۴۰۲ به رقم ۴۳۱۸.۰ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به سه ماه دوم سال ۱۴۰۱، رشد ۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد، همچنین رشد اقتصادی بدون نفت در دوره یادشده معادل ۲.۴ درصد بوده است.

بررسی وضع سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) نشان‌دهنده آن است که در سه ماه دوم سال ۱۴۰۲ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۶.۴ درصدی داشته، به‌طوری که در دوره مزبور، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دو زیربخش اصلی ماشین‌آلات و ساختمان به ترتیب معادل ۱۱.۸ و ۳.۴ درصد بوده است.

در مجموع عملکرد تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ با احتساب نفت و بدون احتساب نفت به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ به ترتیب به ۸۱۱۰.۷ و ۷۳۵۵.۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۴.۷ و ۳.۶ درصدی همراه بوده است. تحقق رشد اقتصادی مثبت در فصول اول و دوم امسال‌ و در امتداد رشد اقتصادی مثبت کلیه فصول سال ۱۴۰۱ حکایت از تداوم رشد قابل قبول فعالیت‌های اقتصادی در کشور دارد.

بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه فعالیت‌های اقتصادی (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) نشان می‌دهد، رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماه دوم سال ۱۴۰۲ حاصل تحقق رشد مثبت ارزش افزوده در تمامی گروه‌های اصلی بوده است. لازم به توضیح است در دوره یادشده، رشد محقق شده گروه‌های نفت و گاز، صنایع و معادن، خدمات و کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۷.۸، ۳.۷، ۲.۷ و ۰.۱ درصد است.

بررسی تولید ناخالص داخلی برحسب اقلام هزینه نهایی (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سه ماه دوم سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، هزینه‌های مصرف نهایی بخش خصوصی و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به ترتیب از نرخ‌های رشد ۴.۴ و ۶.۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده‌اند. در این فصل هزینه‌های مصرف نهایی بخش دولتی نسبت به فصل مشابه سال ۱۴۰۱ کاهش ۳.۰ درصدی را تجربه کرده است. در این دوره رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به تفکیک ماشین‌آلات و ساختمان به ترتیب معادل ۱۱.۸ و ۳.۴ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه فعالیت‌های اقتصادی در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، رشد ارزش افزوده گروه‌های خدمات، نفت و گاز، صنایع و معادن و کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۴.۲، ۱۷.۱، ۳.۸ و ۰.۷ درصد بود که به ترتیب از سهمی معادل ۲.۳، ۱.۴، ۰.۹، و ۰.۱ واحد درصد در رشد اقتصادی ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ برخوردار بوده‌اند.

در دوره یادشده ارزش افزوده بخش صنعت به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ از افزایش ۴.۰ درصدی نسبت به ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱ برخوردار بود. به‌طور مشخص در این بخش رشد شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی ۱۰۰ نفر کارکن و بیشتر ‌ با اختصاص سهم حدود ۷۰ درصد از ارزش افزوده بخش صنعت، نسبت به ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ معادل ۳.۵ درصد بود.

بررسی عملکرد رشد شاخص مزبور به تفکیک رشته فعالیت‌های صنعتی (بر حسب کدهای ISIC دو رقمی) نشان می‌دهد که در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ از مجموع ۲۴ گروه اصلی، ۱۸ گروه (با ضریب اهمیت ۶۶.۵ درصدی از شاخص کل) از رشد مثبت تولید برخوردار بوده‌اند، از جمله صنایعی که بیشترین سهم را در رشد محقق شده این دوره داشته‌اند می‌توان به صنایع تولید فلزات اساسی، صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر، صنایع تولید محصولات کانی غیرفلزی و صنایع تولید مواد غذایی اشاره کرد.

بررسی تولید ناخالص داخلی برحسب اقلام هزینه نهایی در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، هزینه‌های مصرف نهایی بخش خصوصی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و هزینه‌های مصرف نهایی بخش دولتی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ به ترتیب از نرخ‌ رشد ۵.۹، ۴.۵ و ۰.۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده‌اند.

همچنین رشد محقق شده تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دوره یادشده بیشتر متأثر از رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دو زیربخش ماشین‌آلات و ساختمان به ترتیب معادل ۷.۶ و ۲.۷ درصد بوده است.

کد خبر 634964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =